Mesajı Okuyun
Old 14-07-2005, 00:09   #5
Gemici

Mademki bu kerre mağlubuz
netsek, neylesek zaid.
Gayrı uzatman sözü.
Mademki fetva bize aid
verin ki basak bağrına mührümüzü..

Nazım Hikmet

Şeyh Bedrettin Destanındaki mühür tasdik anlamına geliyor. Bu anlamda kullanılan mühür, herhnagi bir yazının, bir haberin, bir kararın mühür sahibinden geldiğini ve mühür sahibinin içerikle mutabık olduğunu belirtmek içindir.

Mührün ilk kulanıldığı yer yakın doğu, daha doğrusu Mezopotamya olarak biliniyor. Araştırmalar ilk mühürleri Uruklular’ın kullandığını ortaya çıkarmış. Mühür kullanılması Sümerlerde, Asurlarda ve Babilde’ de görülüyor. Daha sonraları Yunanlılar ve Romalılar mühür kullanmaya başlamış. Mühür kullananlar önceleri şahıslarmış, daha sonraları kurum ve kuruluşlar kullanmaya başlamış. İlk İmparator Mührü 6.cı yüzyılda Bizansta kullanılmış.

Mühürler önceleri değişik maddelerden yapılmış. Sonradan metalden yapılan mühürlere ‘Bulle/Bulla’ adı veriliyor. Bizans İmparatorlarının Bullası altın ve gümüşten, Papaların Bullası kurşundan yapılıyormuş.

Mühürler sonradan mumdan yapılmaya başlanmış:
Kırmızı mum: İmparatorlar ve Krallar tarafından ve onlar tarafından yetkilendirilmiş prensler tarafından
yeşil mum: din adamları ve manastrılar tarafından,
beyaz mum: imparatorluk veya krallıktaki müstakil şehirler tarafından,
siyah mum: Kudüs Patriği ve şövalye tarikatlarının piri tarafından kullanılıyormuş.

Osmanlı Padişahlarının kullandığı mühürlere Tuğra deniyor:
Pâdişâhın ismi ve lakabı bulunan alâmet, imzâ. Tuğranın Farsçası nişan; Arapçası tevkî’dir. Tuğra, bütün İslâm hükümdârları tarafından kullanıldı ve ferman, berât vesâire ile paralarda, pâdişâhların nişan ve alâmetleri olarak tuğraları çekildi.

Dünyanın en büyük Bulla Müzelerinden birisi Gaziantep Müzesi. Burada Zeugma Antik Kentinden çıkarılmış 200.000 in üzerinde Bulla var.

Günümüzde, eskiden metalden ve mumdan yapılan mühürlerin yerini, kağıt ve plastikten imal edilmş yapıştrıcılar almış. Bu yapıştırıcılar icra memurları tarafından, araba plakalarında, devletçe ölçümü yapılmış ölçü aletlerinde vs. kullanılıyor.

Sayın Bir Dost,
Biliyorum, yazdıklarım sorunuzu cevaplandırmıyor. Sorunuza en tatmin edici cevabı alltaki linkten alabileceğniz için ben birşey eklemek istemedim.

http://www.egm.gov.tr/apk/dergi/36/w...enidun ya.htm

Saygılarımla

Not: Adresi yazdım ama THS den tıkladığımda ulaşmak mümkün olmadı. En iyisi Google arama motoruna girip MÜHÜR BOZMA SUCU nu vermek. Bunu yaptığınızda Prof. Dr. Mehmet Emin Artuk ve Dr. Ahmet Caner Yenidünya’nın ‘Mühür Fekki Cürmü(TCK.m.274)’ isimli makalesini bulabilirsiniz.