Mesajı Okuyun
Old 03-10-2007, 13:37   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Sayın ergin;
Bir zamanlar avukatlık sınavına karşı çıkan bir insandım ve bunu da şu şekilde ifade ettim: "Devlet bu insanları H.F. den mezun etti. Bence sınavsız olarak hakim ve savcı da yapmak zorunda. Çünkü yeterli formasyona sahip olduğunu kabul ettiği için fakülteden mezun etti."

Sayın Erdoğan,

Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum. Ben de THS'ye üye olmadan önce yukarıda yazdığınız gibi düşünüyordum. Hatta eğitim fakültelerinden mezunlara öğretmenlik sınavı yapılmasına da karşıydım. Devlet adeta, kötü eğitim verdiğini itiraf ediyormuş, gibi gelirdi. Öğretmen/avukat olamayacakları niçin mezun eder; diye düşünürdüm.

Alıntı:
Farazi bir örnek:
Bir yargıtay üyesinin çocuğu 380 puanla özel hukuk fakültesine girdi ve bitirdi. 480 puanla devlet hukuk fakültesine giren ve bitiren bir kişi ile bunları nasıl karşılaştıracağız? Yargıtay üyesi çocuğu mezun olur olmaz şirketler bağladı işler ayarladı. Diğer çocuk nasıl yaşayacak?

Aradaki puan farkı bu kadar olmamaktadır. Bildiğim kadarıyla maksimum puan 400 dür. Yani bir öğrencinin 480 puan alması mümkün değildir. Benim yaptığım araştırmaya göre devlet üniversitesi ile özel üniversite arasındaki puan farkı 20-30 dur. Yanlışım varsa düzelten olur, nasılsa...

Ben avukatlığa başladığımda; koşullar farklı değildi...Gecekonduda oturan, işçi emeklisi ailenin çocuğu olarak ben de maratona çok arkalardan başladım. Bu adaletsizlik hep vardı; umarım sona erer. Ama bu durum mücadeleyi gerektirir; ihkak-ı hakkı gerektirmez. Koşulları değiştirmek için örgütlenmeyi gerektirir; başkasının hakkına tecavüz etmeyi mazur göstermez.

Alıntı:
Meslek örgütlerinin bir anlamı ve fonksiyonu vardır. Bir gücü vardır. Onlar bunu kullanamıyorlarsa sorumluluğu tek tek insanlara yüklamak biraz anlamsız olur.

Tam olarak size katılmıyorum. Meslek örgütleri, üyeleri var diye örgüttür. Sizin örgütlülüğü savunduğunuzu biliyorum. Barolardan yakınanlara bakınız lütfen; kaçı seçimlerde çalışmıştır. Hangi komisyona üye olmuştur? Para cezası olmasa seçime dahi katılmayacak bir sürü avukat tanıyorum. Baronun dışında da avukat örgütlenmeleri bulunmaktadır. Siz çok iyi biliyorsunuz; üye sayısı ne kadardır?

Örgütüne sahip çıkmayıp, örgütünü eleştirmek ne kadar adildir? Sonrasında, "bana ne baro denetlemiyorsa; ben de yaparım" düşüncesi hukukçuya yakışacak düşünce midir?

Yazdıklarım sizin düşüncelerinize karşıymış gibi algılanmasın lütfen...Yanlış anlaşılabilecek noktaların altını çizdim sadece...

Aksine;

Alıntı:
Bu söylediklerimden koşullar nedeni ile meslek kurallarına aykırı davranmayı onaylıyorum gibi bir sonuç çıkmasın. Tam tersine şiddetle kınıyorum.

Alıntı:
Birlikte davranmayı ve meslek örgütlerimizi biraz daha fazla denetlemeyi öğrenmek zorundayız.

aynı şekilde düşünmekteyiz.

Saygılarımla