Mesajı Okuyun
Old 29-05-2009, 12:39   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Saim bey,
Sorunuzun yanıtını bildiğinizi düşünüyorum ama konu netleşsin diye kısaca açıklayayım.
İştirak halindeki mülkiyetin (elbirliği mülkiyeti) müşterek mülkiyete (paylı mülkiyet) dönüştürülmesi davası ile ortaklığın giderilmesi davası birbirinden farklı iki davadır. Elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davası, elbirliği mülkiyeti sadece mirasçılar ve ardılları arasında sözkonusu olabileceğinden, miras hukuku çerçevesinde düzenlenmiş bir davadır. Oysa ortaklığın giderilmesi davası hem elbirliği mülkiyeti hem de paylı mülkiyetin sözkonusu olduğu hallerde açılabileceğinden bir eşya hukuku davasıdır.
Forum konusu soruda olduğu gibi, bazen ortaklığın giderilmesi davası ile uğraşmadan önce, elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesini talep etmek daha pratiktir. Bu talep ortak mülkiyete konu taşınmazlar için de yapılabilir. Bu bakımdan soru sahibi meslektaşımıza önce bankadaki murisin parası üzerindeki iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete (elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete) dönüştürülmesi davası açmasını, daha sonra isteniyorsa ortaklığın giderilmesini talep etmesini önerdim. Elbette tüm tereke üzerindeki ortaklığın giderilmesi de istenebilir ancak bu daha uzun sürecek, bankada örneğin faizsiz mevduatta duran para nedeniyle mirasçılar zarara uğrayacaklardır.

Sayın Av. Cengiz Aladağ,

Öncelikle nazik cevabınız için size teşekkür ederim. Sayın Av. Suat Ergin bey gelirlerse onun da cevabını öğrenmek isterim.

Bir iki küçük ayrıntıya da değinmek istiyorum:

Evvela, iştirak (Elbirliği) halinde mülkiyet sadece Miras Hukuka ilişkin bir hukuki durum değildir. Bu hususu size özelden de yazdım ancak, okuyucularımızın zihninde karışıklığa neden olmamak için buraya da yazmak istiyorum: Bilindiği üzere iştirak halinde mülkiyet, kanundan doğuyorsa eğer; sadece miras hukukunda değil, Mal ortaklığı için E.MK. 221 vd, 228 vd, 235; Aile şirketi emvali için E.M.K. 330 vd.; , Miras şirketi için EMK.583 vd, Adi şirket için ise; BK.535. md vd. da söz konusu olur. Yani "İştirak halinde mülkiyet" bu saydığım hususlar için de söz konusudur. Görüldüğü üzere İştirak halinde mülkiyet, sadece miras hukukuna özgü bir mülkiyet durumu değilmiş.

İkinci olarak, demek ki mirasçılar kendi aralarında taksim hususunda anlaşamadıkları takdirde; mahkemeden müşterek mülkiyete dönüştürmeyi talep edebilecekleri gibi ortaklığın giderilmesini de isteyebileceklerdir ki bunu siz de son mesajınızda kabul etmektesiniz.

Son olarak bir soru daha sormak istiyorum:

İştirak halinde mülkiyetten, Müşterek mülkiyete geçiş için mirasçılardan "bir" tanesi bile itiraz ederse; (yani rızam yoktur derse) hakim müşterek mülkiyete dönüştürebilir mi?

Alıntı:
Yazan Av. Cengiz Aladağ demiş ki:
Ben ortaklığın giderilmesi davasına gerek yoktur diyorum. MK 644 uyarınca iştirak halindeki mülkiyettin müşterek mülkiyete dönüştürülmesinin istenmesi yeterlidir.

Teşekkürler, saygılar.