Mesajı Okuyun
Old 15-04-2014, 18:19   #11
Alonson

Sayın DOĞANEL,

Forumun, Meslektaşların Soruları bölümünde Av.Selim Balku'nun "görevsizlik kararı + vekalet ücreti" başlıklı yazısı sizin mütalaanız ile örtüşmemektedir.

Aşağıdaki alıntılar Av. Selim Balku'nun yazdıklarından alınmıştır.

Alıntı:
Sondan başlayarak; son değişiklik ile görevsizlik kararı neticesinde dosya yeni mahkemeye gidiyorsa, tek vekalet ücretine hükmedilmelidir.

Ücret tarifesinde ki durum, dosyanın görevli mahkemeye gitmemesi durumunda geçerlidir.

Alıntı:
Görevsizliğe ilişkin kararlar, usulen nihai karar olsa da tamamlanmamış karardır.

Görevsizlik kararı verilen mahkemeye, davalı vekili olarak sunduğunuz emek, sadece o mahkemeye has bir emek değildir; misal esasa ilişkin cevabınız, görevli mahkeme için de geçerlidir.

denilmiştir.

Henüz Avukat değilim, doğrusunu bulabilmek için çaba gösteriyorum.

Mevcut izah edilen olguda, rızaen ödenen karşı taraf vekâlet ücretinin haksız bir ödeme olduğunu düşünüyorum. Nedeni ise :

1- HMK 331/2 maddesine aykırı (Hatalı bir karar, karşı taraf Avukatı hukukçu)
2- Mahkeme devam ediyor. Biten bir şey yok.
3- Eğer karşı taraf avukatı mahkeme ilamını icraya koysa idi itiraz edildiği taktirde alamayacak idi. Gerekçe HMK 331/2
4- Hem MK hem de HUMK 29 da bahsi geçen dürüstlük kuralına göre, iadesi istendiğinde geriye ödenmeliydi. Davacının hukukçu olmayışı ve hukukçuya güveni.

Siz de "hatalı kesinleşen karar nedeniyle erken alınmış bir paradan bahsedilebilir" demiştiniz. Hatalı kesinleştiğini ben de kabul ediyorum. Lakin erken alındığını kabul etmiyorum. Görevli mahkemeye gidildiğinden, er ya da geç alınacağının doğru olmadığını, davanın kaybedildiği anda belirlenebileceği kanaatindeyim. Eğer ki dava kazanılır ise böyle bir ücretin olmayacağı kanaatindeyim.

Eğer ki ilk mahkemenin sonucunun kesinleştiğini kabul edersek, (ki ben sonlanan bir şey olmadığını görevli mahkemenin devam ettiğini düşünüyorum) ve zamanında temyiz edilmediğine vurgu yaparsak konu kapanacak. En azından zamanında temyiz'e götürülmeliydi, artık yapacak bir şey yok denilebilirdi.

Bugün de okulda hocama bahsettiğimde, yeni HMK'ya göre görevli mahkeme dava kaybedildiğinde, iki tane ayrı ayrı karşı taraf vekalet ücreti isteyemez dedi. Hocam gerekçe nedir diye sorduğumda, o da senin ödevin dedi.

Öncelikle saptanması gereken : Görevsiz mahkemenin; görevli mahkemeyi belirlemesini müteakip davanın görevli mahkemede kaybedilmesi sonucu, iki ayrı karşı taraf avukatlık ücretine hükmedilip hükmedilemeyeceği ?