Mesajı Okuyun
Old 18-01-2008, 22:29   #235
BOZDOGAN

7 sene sonra mezun olmuş biri olarak geride kalan arkadaşlara haddim olmayarak bazı avsiyelerde bulunmak isterim.

1.Kamil Yıldırım'ı Selçuk Öztek hocamıza ercih ederim. Çünkü Kamil Hocamız belli konularda size soru yöneltir. Hatta garanti soru verebilirim "Medeni Usul Hukuku'nun amacı nedir?" "Taraflar Objektif Hukuku temin için mi hareket eder?" Hayatınız Boyunca Özellikle Gaul,Schilken,Eberhard-Becker ve Tamagashi Nakamura(Bunu biraz atmış olabilirim ) unutamazsınız. Ama Size kilit ismi söyleyeyim. Stürner. Kamil Hoca'nın derse girmesinin tek kötü yanı uygulamadaki sık karşılaşılan şeyleri geri plana atması. Aslında kolay olna şeyleri geri plana koyması bizler için artı. Gelelim Selçuk Hocamıza. Öyle doktrin filan polemiğe girmez ama en ücra yerden doktora tezi zorluğunda sorulara bayılır. BÜtün sene derste İlamsız takip işlense de İlamlı takibin en ufak ayrıntısına kadar sorulmuş bir soru ile sınavda karşılaşabilirsiniz. Çok dikkat edilmeli. Konu kesinlikle " nasılsa çıkmaz" deyip atlanılmamalı. Not konusunda da biraz acımasızdır hoca. Ama istediğini verirseniz cömerttir. Kamil Hoca ise biraz dersinin tozunu yuttuğunuzu anlarsa cömert davranır. Özellikle Kamil Hoca'nın sınavı içni şu tavsiyede bulunabilirim. " Ders kitabını unutun. İlkeler Işığı,21. yüzyılda Usul Hukuku sorunları,ALI-UNDEROİT mutabakatı,Japon usulcünün makalesi ve en önemlisi eğer yeni hoca getirmişse kesin o konferansın notları. Ispat ve Ispat sözleşmeleri.

2. Borçlar ve Medeni Kürsüsüne gelince. Pratik derslerine muhakkak ama muhakkak girin. Teorik bilginiz ne kadar iyi olursa olsun Pratikde başarılı değilseniz dersleri geçmekte zorlanırsınız. Pratik soruları da teorik bilgiye ihtiyaç duyar ama. Boşlamamak gerekli. Hukuki sorunu genel hatları ile anlatıp ilgili maddelerden atıf yaparsanız zorluk çekmezsiniz. Misal İşverenin haksız fiil dolayısı ile sorumluluğu. Önce bu sorunun Kusursuz sorumluluk ve Sözleşmeden doğan sorumluluk(eğer varsa) ilişkisini açıklayıp mevcut hukuki sorunu nitelemeniz gerekir. Özellikle Borçlar Özel Hukuku dersine çok dikkat edin. Konu az gibi gözükse de yoğun bir bilgiye ihtiyaç duyar. Ayrıntı boldur. Ayrıntıyı kaçırırsanız işiniz zor. Kişilerin arasındaki ilişkide kopuk bir nokta varsa bunu tespit edip onun üzerinden değerlendirme yapmalıdır. Misal Sözleşme geçerli değilse karşı taraf mal iadesinden kaçınabilir. Tabi Hakkın kötüye kullanılması Ayrıntıdır ve kilit noktadır. Onun temelinden cevap verirseniz bu dersten zorluk çekmezsiniz. Eşya Hukukunda en dikkat edilmesi gerken husus Geçerlilik şartıdır. Tavsiyem B özel Genel ve Eşya Hukuku'nda muhakkak pratiklere girin.
3- İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku. Bu dersler hava olarak baba ders gibi gözükmese de birçok arkadaşım bu dersler yüzünden okul uzattılar. Bu ders malesef Ezber dersi. Başka çare yok.
4- Ticaret ve Kıymetli Evrak Hukuku. Bu dersler de Usul ve icra derslerine göre hafiftir. Ancak Hafife alınması büyük hata olur. Kıymetli Evrakta Ciro zinciri Cro tipleri ve Geçerlilik şartı çok önemli. 304. madde veya 314. madde olacak onu tam hatırlayamadım ama bu maddeler mühim. Ticarette ise Tacirlik sıfatı Anonim şirket ve Tellalık önemlidir. Tekrar diyorum hafife alınmayacak derstendir.

4- Ceza hukuku ve Türevleri Biri bana okulun Ceza yüzünden uzayacak deseydi hayatta inanmazdım 2002 yılında. Toplam 13. hakkımda geçebildim ki vizem 5 yıl boyunca 41'di. Tabi kanun değişikliği de çok etkiledi bu durumu ama şunu diyebilirim Usul kadar zordur. Gene bu derstede pratik herşeydir. Ama Sınavı geçmek için olmazsa olmaz değildir. Lakin 60 puan teorik sorudan gelir. Kavramlara ağırlık vermenizi öneririm. İlkeler ve özellikle teoriler. Zaten bunlar bilinirse pratikte şablonu bilmek yetecektir. tabi Pratikte de Fail Sorumluluğu en önemli noktadır. Tek tek her failin sorumluluğunu incelemenz gerekir. Misal A için tekerrür uygulanmaz çünkü bir suçu ihmal suçu bir suçu kast suçudur gibi... Tekrar söylüyorum İştirak içtima bunlar önemli olsada yazamazsanız tasalanmayın. metin soruları en büyük silahınızdır. Ceza Usul için mühakkak tutuklama ve gözaltına alma yönetmeliği gibi şeyleri ezberleyin. Bu ders biraz zor ama herşeye şüphe ile bakarsanız işiniz kolay olur. Tarih yaş ve kolluğun uyguladığı usule çok dikkat edin. Misal Kahveden adamı paldır küldür kaldırıp gözaltına almadaki usulsüzlük ve bunu gerekçelendirme çok ama çok önemlidir. 17 yaşında birinin çocuk mahkemesinde yargılanması gerektiği durumunun gözardı edilmesi gibi şeyler de önemli.

Genel Kamu ve insan Hakları bizim zamanımızda bu iki ders birleşikti. Sonra ayrıldı. Genel Kamu Ezberdir. Aquinolu Tomas'ı iyi bilin İnsan haklarında ise Avrupa sözleşmesinin baştaki maddelerini hatmedin. İç hukuk yollarının tüketimi,sürenin aşılıp aşılmadığı durumları inceleme sırasında çok önemli. Demokratik Toplum gereği olma durumunu iyi özümseyin.

Uluslar arası Hukuk konusunda YAŞASIN HAKAN HOCA diyorum.

Hukuk Felsefesi dersi için zaten hoca sınavda çıkcak yerleri söyler ezberleyin geçin.

Bence en kafa karıştırıcı ders Miras Hukuku'dur. Tenkis saklı pay,miras zümreleri ve ölüme bağlı tasarrufların geçerliliği çok önemli. matematiğiniz ve ezberiniz iyiyse sorun olmaz.

Son olarak şunu diyebilirim. BAzı dersler hariç Selimiye Notlarına çok güvenmeyin. yanlışlar bol miktarda var. Ders kitaplarını muhakkak gözden geçirin. Notta işlenmiş konulara bir bakın. O konuları kitaptan okuyun.

Bu yazılanlar tabiri caiz ise Eşşekten düşmüş birnin sözleridir Mezun olunca Öğrenciliğin rahatlığını arayacağınızı da söyleyebilirim.