Mesajı Okuyun
Old 30-10-2007, 11:07   #52
Av.EErdem

Stajımın ikinci altı aylık dönemi, çok sevdiğim ve kendisi Ceza Avukatı olan bir abimin yanında staj yapıyorum. Sabah biri geldi avukatı sordu, kendisinin şehir dışında olduğu ve 2 gün sonra geleceğini söylediğimde şu emaneti geldiğinde kendisine verirsiniz diyerek büyükçe bir poşeti bırakıp gitti. Ben de poşetin içine şöyle bir baktım; buruşuk gazete kağıtlarına sarılmış bir şeyler görünce önemsemedim ve ''aman yine müvekkilleri tereyağı, bal, pekmez vs. getirmiş'' diye düşünerek duvarın kenarına koydum. Hatta o gün büroyu kilitlemeden yakın mesafedeki yerlere de gittim geldim. Akşama doğru babam geldi. Duvar kenarındaki poşeti görünce içinde ne olduğunu sordu, bilmediğimi söyleyince getir bakalım neler gelmiş dedi. Bu arada babamın da avukat olduğunu ve yanımda staj yaptığım avukatla abi-kardeş ilişkisi olduğundan poşeti açmakta sakınca görmediğini belirteyim. Poşeti açınca bir de ne görelim, gazete kağıtlarının içinden bankadan yeni çekildiği belli gıcır gıcır para desteleri çıkmaz mı? Babam '' bu ne zamandır burada duruyor'' diye sorduğunda doğal olarak ben küçük dilimi yutmakla meşguldüm ) Hemen poşeti aldık ve babamın bürosundaki kasaya koyduk. Sonradan öğrendik ki; paralar emanetmiş, sanık yakınları tarafından avukat aracılığıyla mağdur yakınlarına verilmek üzere, halk arasında kan parası tabir edilen bir nevi tazminat parasıymış.
Ancak bununla bitmedi. Bir kaç hafta sonra büroya yine tanımadığım bir şahıs geldi ve bırakması gereken bir emanet olduğunu söyledi. Tarih tekerrürden ibaret ya, yine yanında staj yaptığım avukat birkaç günlüğüne şehir dışındaydı ve yine o emanet edilen şey gazete kağıtlarına sarılı vaziyette, bu kez daha küçük bir poşetin içinde duruyordu. Yalnız neredeyse ilk poşet kadar da ağırdı. Bu sefer büroda bırakmayayım çantama koyayım, akşama babamın kasasına koyarız diye düşündüm. Akşama kadar çantamda poşet adliyeye gittim, Ağır Ceza Kalemlerinden fotokopi aldım, hakimlerin odasına girip çıktım, hatta canım çekti gittim duruşma izledim Neyse birkaç gün sonra sevgili avukatım geldi ve poşeti teslim ettim. Avukat paketi açınca ne gördüm dersiniz? Bir tabanca, üstelik suçta kullanılmış ve avukat tarafından Savcılığa teslim edilsin diye bırakılmış bir tabanca. Ben suç aletiyle gezdiğime mi yanayım, kimselere yakalanmadığıma mı sevineyim bilemedim.
Yani anlayacağınız, staj boyunca hiçbir şeyden çekmedim emaneten bırakılan poşetlerden çektiğim kadar