Mesajı Okuyun
Old 24-08-2010, 13:45   #1
Konuk

Varsayılan Paylaşmalı Mal Ayrılığı Sözleşmesi/Katkı Payı/Katılım Alacağı

Merhabalar:
Eşimle 1998 yılında evlendik ve 10 yıl yurtdışında yaşadıktan sonra 2008 yılında Türkiye'ye kesin dönüş yaptık. 10 yaşında bir kızımız var ve eşime Mayıs ayında boşanma davası açtım. Evliliğimizde hep sorunlarımız oldu; ben hep düzeleceğini ümit ettim. Ancak maalesef artık dayanacak gücüm kalmadı.
Benim eğitim seviyem ve iş tecrübelerim eşimden daha iyi konumda olduğundan çalışma şartlarım eşimden hep daha iyiydi. TR'ye döndüğümzden beri iş bulmakta da hayli zorlandı ve yaklaşık 2 sene kadar işsiz kaldı. Bir ara USA'ye gitti ve bir müddet orada çalıştı ama bize yine bir faydası dokunmadı.
Tamamı benim emeklerim ve birikimlerimin karşılığı ve aileminde desteğiyle alınmış birinde şimdi kızımla oturduğumuz ve diğeri de kirada olan iki dairem ve bir de arabam var. Biz geçen yıl 30 Temmuz 2009'da bir notere gidip "Düzenleme Şeklinde Mal Ayrılığı Sözleşmesi" imzalamak istiyoruz dedik ve Noter de önümüze evrakları koydu ve ben henüz öğrendim ki imzaladığımız doküman "paylaşmalı mal ayrlığı sözleşmesi" imiş. Ve anladığım kadarıyla "boşanma" da katılım payını (!) ispat edebilirse iki evin ve arabamın yarısını alabilecek. Evler de arabada 30 Temmuz 2009 tarihinden (yani anlaşma tarihinden) ÖNCE alınmıştır ve hepsi de benim adımadır.
Lütfen bir uzman bana bu konuda daha aydınlatıcı bilgi verebilir mi? Kanun metninden ziyade neler olabileceğine dair daha pratik ve benim anlayabileceğim bir dilden açıklama yapılırsa çok memnun olurum lütfen))
Bilmek istediğim şey şu; eşimin mallardan pay isteme hakkı var mı? Varsa bunu ispat etmesi mi gerekiyor yoksa istediği için kanun direkt yarısını mı veriyor? Mallar bir bütün olarak mı yoksa ayrı ayrı mı değerlendiriliyor?
Aydınlatıcı cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...