Mesajı Okuyun
Old 14-06-2019, 14:10   #8
SELBELLEV96

Varsayılan Davanizda Nasil Bir Yol Izlediniz?

Alıntı:
Yazan sincap
Sevgili Meslektaşlarım,

03.06'da ev ve araba üzerine tedbir talebi ile maddi-manevi tazminat talepli boşanma davası açtım.

Sayın Mahkeme, HMK 389 vd kapsamında taleplerin açılan davanın konusunu oluşturmayan mal ve haklar üzerine tedbir konulamayacağından ve açılmış dava boşanma davası olup mal rejiminin tasfiyesinden doğan katkı ve katılım alacağı davası olmadığından tedbir talebimi reddetti.(05.06) (Tedbir kararının reddine dair kararı temyiz edeceğim)

13.06'da mal rejiminden kaynaklanan davayı açtım ve fakat davalı adamın üzerine gayrimenkul bulamadı mahkeme, ki ben olduğuna emindim.

Tapu'da davalının pasifleri üzerine araştırma yapınca 14.06'da gayrimenkulü sattığı bilgisine ulaştım.

Sorularım;

1- Boşanma davası ile talep ettiğim maddi-manevi tazminatın tahsil kabiliyeti için dahi tedbir talebimi kabul etmesi gerekmez miydi mahkemenin?

2- Bu satışın mal kaçırma saiki güttüğünü ileri sürerek, 3. kişi adına kayıtlı olsa da gayrimenkul üzerine tedbir konulmasını talep edeyim mi? İşe yarar mı?

3- Tapu iptal tescil davası açayım mı? 3. kişinin kötüniyetini ispatım çok zor ama dava tarihlerinden bir sonuca ulaşabilir miyim?

4- Boşanma davası sonrasında bu şekilde kötüniyet ile elden çıkarılan mallar hakkında Yargıtay kararı var mı elinizde?

5- Ve sair sormayı unuttuğum hususlar varsa, tüm yönlendirmeleriniz kabulüm. (Satış değeri üzerinden talep hakkımın olduğunun bilinci ve fakat davalı adına başkaca gayrimenkul olmadığından tahsil kabiliyetinin olmadığının da bilinci ile yazılmıştır sorular)

Teşekkür ederim, saygılarımla...

mERHABA SEVGİLİ sİNCAP;
Benim de benzer bir davam var ve ne yapacağıma karar veremiyorum.Sizin davanız nasıl sonuçlandı?Siz nasıl bir yol izlediniz? Bende de aynı sizdeki gibi boşanma davası açıldıktan yani mal rejimi tasfiyeye girdikten sonra danışıklı işlemler yapılıyor.Davayı BK 19'a göre açmayı düşünüyorum (en azından ağır basan fikrim bu)Ancak katılım alacağı davamızın bitmesini bekleyecek miyim,yoksa şimdi açıp,tedbir talep edip,bekletici mesele yaptırıp işi sağlama almakta da fayda var.Bilemedim işte...