Mesajı Okuyun
Old 15-06-2006, 00:55   #8
Jimmm

Sayın meslektaşlarım,
bu tür sorunların yaşanmadığı bir hukuk devleti, sokaktaki vatandaştan daha fazla bizlerin özlemi kaldıkça uygulamanın kolay kolay değişmeyeceğini düşünüyorum,
şüpheliye polis merkezinde müdafi isteyip istemediği soruluyor mu o bile çoğu zaman şüpheliden daha fazla şüpheli ne yazık ki!
Şahsen polisi sevmeme rağmen sevmeyen insanlardan daha çok ve daha sert tartışmaya alştığımı söyleyebilirim.
Medyanın ayyuka çıkardığı Barbie operasyonunu yakından (müdafi-özel) gördüm. Bu şahıslar ne iş yaparlarsa yapsın o sandalyelere bilgisine başvurulan şahıslar olarak oturtulmasına rağmen fiili durum onların gözaltına alınmasıydı.
İfade bölümüne gelince, alınan ifadelerde sorulan soruları en kısa zamanda scannerdan tarayıp görüşlerinize sunacağım. Ben kısa da olsa meslek yaşamımda görmediğim ve ilerde de göreceğimi sanmadığım kadar "yönlendirici" sorulardan oluşuyordu.
En kısa zamanda soruları görüşlerinize sunacağım.
Kolluk kuvvetlerine eğitim seminerlerinde bu konularında yer alması fikrine katılıyorum. Bunun yanında verilen eğitimle ve bizlerinde davranışlarıyla polis tarafından avukata saygı gösterilmesi gerektiğini kafalarının bir köşesine yerleştirmeliyiz.
Sanıkla müdafini özdeşleştirip müdafinin canına kıyan zihniyetle (Beyoğlu adliyesinde meslektaşımıza yapılan hain saldırı örneğin), kollukta şüpheli müdafinin görevini engelleyen zihniyetin arasında çok büyük farklar olduğunu sanmıyorum.

Amiyane tabirle polisler kendilerini kahraman, avukatları hukuk adamından çok polislerin kahramanlığının önündeki engel olarak görüyor...