Mesajı Okuyun
Old 29-01-2008, 22:34   #30
Av.Mehmet Saim Dikici

Bence olayı günün koşullarına uygun bir şekilde yorumlamamız doğru olur. Halen, terör hareketleri had safhadadır. Güvenlik kuvvetleri gerek şahsen gerekse kurum olarak ciddi tehdit altındadır. Böyle bir durumda, bir karakol binasına girerken polisin herzamankinden daha hasssas olmasını biraz daha anlayışla karşılamak gerekir düşüncesindeyim.

Bunun anlamı avukatın üzeri aranmalıdır, değildir! Benim üzüldüğüm nokta, münferit bir kaç hadiseden ziyade genelleşen Polis ile Avukatlar arasındaki bu tür hoş olmayan çekişmelere dairdir.

Sayın Kavili, okudum tam 10 kez ben avukatım, üzerimi aratmam demiş. Bence bu kadar ısrar etmeye de gerek yoktu. Dur ihtarında bile üç kez dur denir... Burada da en fazla üç kez dört kez denir ve somut olaydaki gelişmeden izin verilmeyeceği anlaşıldığı için de zaten görevi rapor hazırlamak olan meslektaşımız, bu durumu da raporuna dönüşte yazardı.

Polisler biraz daha hukuka ve hukukçuya saygılı olmalıdır ama bizlerin de biraz daha ılımlı ve çözüme yönelik bir yol bulmamız gerekir. Ben sayın Kavili'nin yerinde olsam, Baro başkanını arar, duruma müdahale etmesini isterdim. Baro Başkanının olaya müdahalesi, sanmıyorum ki Emniyet Müdürlüğünce reddedilsin!

Bu yazdıklarım, günün olağanüstü koşulları nedeniyledir. Yoksa normal koşullarda Polis, avukatın üstünü aramamalıdır.

Bir öneri: Teknolojinin had safhada olduğu günümüzde bir kapıdan ibaret üst arama cihazına gerek olmadığnı, bunun yerine Tüm girişte aynı taramayı yapabilecek ve giren kişinin özel aranmasına bile gerek duyulmayacak tarayıcılar giriş bölümüne yerleştirilebilir.

Saygılarımla.