Mesajı Okuyun
Old 20-01-2008, 14:34   #1
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Karakola giden Baro görevlisinin üstü arandı

1. Avukat (X) - İyi günler, İstanbul Barosu görevlisiyim, avukat meslektaşların gözaltındaki kişilerle görüştürülmediği ve avukatlara şiddet uygulandığı konusunda yetkili amirinizle görüşmek istiyorum.
  2. Polis (1) - Yok öyle bir şey, görüşüp ne yapacaksınız ?
  3. Avukat (X) - Baro görevlisiyim, yapılanların tümü hem olaylar hem de sözlerinizle ilgili rapor hazırlayacağım, amirinizle görüştürür müsünüz ?
  4. Polis (1) - Nerden bileyim senin avukat olduğunu, kimliğine bakacam.
  5. Avukat (X) - İşte kimlik belgem, karakol amirinizle görüştürmenizi istiyorum.
  6. Polis (1) - Seni arayacam, üstünde bişey mişey vardır, bura karakol, bura benim evim. Silahı olan çok avukat gördüm, silah veya başka kesici delici alet varsa verin.
  7. Avukat (X) - Üstümde silah veya diğer yasak maddelerden hiçbiri olmadığını beyan ediyorum.
  8. Polis (1) - Tamam, o zaman yine de şöyle bir arayacam.
  9. Avukat (X) - Bakınız, ben avukat olduğumu ve Baro Görevlisi olduğumu belirtmiştim, sizi uyarıyorum, yasalara göre benim üzerimi arayamazsınız, suç işlemiş olursunuz.
  10. Polis (1) - Olsun benim gene de aramam lazım, bura karakol, buraya kim girecekse onu ben ararım, benim görevim çünkü.
  11. Avukat (X) - Bakınız, sizi bir kez daha uyarıyorum, yaslara göre ağır cezalık suç üstü hali dışında avukatın üstü aranamaz.
  12. Komiser (1) - Olsun, burdan kim girerse biz ararız, binanın güvenliği için aramamız şart.
  13. Avukat (X) - Bakınız avukatın üstünün ağır cezalık suç üstü hali dışında aranamayacağı konusunda sizin teşkilatın, yani Emniyet Genel Müdürlüğünüzün Genelgesi var. Eğer arama işlemi yaparsanız hem yasaları çiğnemiş olacaksınız bu suçtur, hem de teşkilat genelgesini çiğnemiş olacaksınız disiplin cezası alırsınız.
  14. Komiser (1) - Olsun, biz gene de ararız.
  15. Avukat (X) - Bakınız ağır cezalık suç üstü hali veya şüphe yoksa arayamazsınız; şu anda benim üzerimde ağır cezalık bir suç şüphesi söyleyebilir misiniz ?
  16. Komiser (1) - Yok, olmayabilir, ama biz buradan içeri girmek isteyen herkesi ararız.
  17. Avukat (X) - Amirinizle görüşmek için karakola girmem gerekiyor, sadece bu nedenle beni arayacaksanız suç işlemiş olacaksınız.
  18. Polis (1) - Olsun, biz aramadan kimseyi içeri sokmayız.
  19. Avukat (X) - Ben herhangi bir kimse değilim, ben avukatım ve sizi bir kez daha uyarıyorum, avukatın üzerini ararsanız suç işlemiş olacaksınız.
  20. Polis (1) - Olsun, deminden beri avukatım diyosun zaten, girecekseniz sizi arayacağız.
  21. Avukat (X) - Komiser bey, memurunuz yanlışta ısrar ediyor, sizden de son kez memurunuzu uyarmanızı, avukatın üstünün aranmaması konusundaki kanun ve yönetmeliği uygulamanızı istiyorum. Aksi halde yapacağınız uygulamanın işleme konmasını, olay hakkında tutanak tutmanızı istiyorum.
  22. Komiser (1) - Tamam, olur, üstünüzü arayalım sonra işlemini yaparız, tutanak diyorsan tutanak da tutarız.
  23. Avukat (X) - Avukat arkadaşlar, şu anda özel kasıt altında suç işlenecektir, benim razı olmamama rağmen üstüm aranacaktır, hepinizin daha sonra savcılık ve mahkemede tanık olacağınız için ayrıntılara dikkat etmenizi istiyorum.

Ve arama işlemi yapılıyor, ancak sonra tutanak da tutulmuyor, kanun ve genelge konusunda uyarıldıklarını memur ve amir kabul etmediklerini söylüyor.

Avukatlık mesleğinde kamuya hizmet eden, savunma mesleğini uygulamalı yürüten meslektaşların paylaşımı amacıyla bilgisine saygıyla sunulur. (Elbette tüm okuyanların.)

Ömer Kavili
0532 322 00 23

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "