Konu: Yolu Kapama
Mesajı Okuyun
Old 05-01-2003, 13:29   #4
Armağan Konyalı

Sayın Taskapan,

Gayrımenkulun aynına ilişkin davalar kesinleşmeden icraya konamaz. Men-i müdahale davası '' gayrımenkulün aynına ilişkin bir dava'' olmakla kesinleşmesini beklemelisiniz kanısındayım.
(yine de kitaba bakınız, ben işyerimden uzakta oldugumdan kitaba bakamadım. ezbere yazıyorum)

Bu arada müdahale süresince yeri kullanamadığınız için tazminat (ecrimisil) isteme hakkınız var. Bu ecrimisil talebiniz belki belediye ile pazarlık yapmanızda yararlı olur. Nasılsa men-i müdahale kararı iki üç ayda kesinleşecek. Belediye üç ay önce yerinizi kendi isteği ile boşaltmaya ecrimisil ödememek için razı olabilir. Tabii, bu pazarlıkta belediye yöneticilerinin belediyenin çıkarlarını düşünen, cesur kişiler olması gerekir. Ayrıca:

açacağınız ecrimisil davasında ''yerinizi nasıl kullanacağınızı ve kullanamadığınızdan nasıl ve ne kadar bir zarar oluştuğunu kanıtlamanız gerekecek. Bu nedenle yerinizin değeri, kullanma amacı ve kullanamama süresi sizin pazarlık gücünüzü etkileyecek unsurlardır.

Ayrıca, biliyorsunuz, kesinleşerek biten men-i müdahale davası KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA davası açarak, yerin bedelini istemenize engel olmaz. (kesin hüküm oluşturmaz)

Devam eden Men-i müdahale davasını, eğer isterseniz, kamulaştırmasız el atma davasına çevirerek, açtığınız aynı dava ile yerinizin bedelini isteyebilirsiniz..

Bunlar dışında bir stratejik yöntem aklıma gelmiyor.

''yolu kapatma projeniz'' bana yolsuzluk gibi geldi. Ayrıca, yolu kapatmanızla belediyeyi neye zorlayacağınızı anlayamadım. Yol kapanınca belediyenin kaybedeceği birşey kalmıyor. Bu durumda belediye ile neyin pazarlığını yapacağınızı anlayamadım.

Saygılarımla