Mesajı Okuyun
Old 18-08-2006, 19:21   #1
Av.Ayşe

Varsayılan Üniversite eleştiriye tahammülsüz

Muğla Üniversitesi'ndeki yayında 'İdamları imzalarken elim titremedi' diyen Evren için, 'Çalıştığım üniversitenin darbeciye kucak açmasından utanıyorum' yazan Hattatoğlu hem uyarı cezası aldı, hem doçentlik kadrosu yenilenmedi
İSTANBUL - 12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Muğla Üniversitesi'nde darbeyi öven açıklamalar yapmasını protesto eden Yrd. Doç. Dr. Dilek Hattatoğlu'nu üniversite affetmedi. Hattatoğlu, hem uyarma cezası aldı, hem de 'yardımcı doçentlik' kadrosu yenilenmedi.
Mahkemeye başvurmaya karar veren Hattatoğlu, "Bir üniversitenin çalışanları ve öğrencilerinin eleştiri hakkı vardır. Demokratik hakkımı kullanmıştım" dedi. Rektörlük ise atamanın yapılmamasının Evren protestosuyla ilgili olmadığını savundu.

İSTANBUL - 12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Muğla Üniversitesi'nde darbeyi öven açıklamalar yapmasını protesto eden Yrd. Doç. Dr. Dilek Hattatoğlu'nu üniversite affetmedi. Hattatoğlu, hem uyarma cezası aldı, hem de 'yardımcı doçentlik' kadrosu yenilenmedi.
Mahkemeye başvurmaya karar veren Hattatoğlu, "Bir üniversitenin çalışanları ve öğrencilerinin eleştiri hakkı vardır. Demokratik hakkımı kullanmıştım" dedi. Rektörlük ise atamanın yapılmamasının Evren protestosuyla ilgili olmadığını savundu.

Tepki çekmişti
Kanal D'de yayımlanan 'Genç Bakış' programının geçen mart ayındaki konuğu 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'di. Program, Muğla Üniversitesi'nden canlı yayımlandı. Evren, programda yaptığı konuşmada, darbeden pişmanlık duymadığını söylerken, idam kararlarını verirken ellerinin titremediğini da açıkladı.
Açıklamalar tepki çekti. Evren hakkında 'darbeyi övmek'ten suç duyurusunda bulunuldu, basın açıklamaları yapıldı, yazarlar tepkilerini köşelerine taşıdı. Evren'e tepki gösterenlerden biri de programın çekildiği Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Dilek Hattatoğlu'ydu.

Hocalık vakarı!
Hattatoğlu, bir kâğıda 'Çalıştığım üniversitenin bir darbeci generale kucak açmasından utanıyorum ve protesto ediyorum' yazarak, odasının kapısına astı. Bu tepki beraberinde disiplin soruşturmasını getirdi. Hattatoğlu, bu soruşturmanın sonunda mayıs ayında 'uyarma' cezası aldı. Cezanın gerekçesiyse 'öğretim üyeliği vakarına uygun davranmamaktı.'
Rektörlük cezayı onayladı. Hattatoğlu da buna karşı mahkemeye başvurdu. Aradan yaklaşık üç ay geçtiğinde Hattatoğlu bu kez başka bir kararla karşılaştı

Üç yıllık yasal sürenin sonunda 'yardımcı doçentlik' atamasının yapılmasını yeniden istemesine karşın atama gerçekleşmedi. Gerekçelerini öğrenmek için Bilgi Edinme Yasası uyarınca yaptığı başvuruya da olumsuz yanıt aldı.
Hattatoğlu yürütmenin durdurulması ve atama yapılmaması kararının iptali için idare mahkemesine başvurmaya karar verdi. Yasal haklarını sonuna kadar arayacağını belirten Hattatoğlu, "Benim yaptığım, kimseyi şiddete kışkırtmayan, şiddet içermeyen, eğitim öğretimi engellemeyen, devlet malına zarar vermeyen bir tepkiydi. Demokratik şekilde tepki verme hakkım var.
Bu kadar büyümesi beni üzüyor, 'Nasıl bir ülke oluyoruz' diye düşündürüyor. Biliyorum ki Türkiye'de bu, ilk ve tek olay değil.
Üniversite çalışanları ve öğrencilerinin de fikirlerini söyleme hakkı vardır" diye konuştu.

Rektör: İlgisi yok
Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ise olayla ilgili şunları söyledi: "Bir öğretim üyesi hakkında soruşturmayı da açan, cezayı da veren o fakültenin dekanlığıdır. Bana gelen bilgilere göre dekanlık Hattatoğlu' nu kapısına astığı yazı nedeniyle 'öğretim üyesini taraflı gösterebileceği, herkesin kapısına bir şey asmasının doğru olmayacağı, öğrenciye yanlış mesaj vereceği' şeklinde uyarmış. Dilek hanım buna uymamış ve ceza verilmiş.
Üniversitedeki bu olayın, yardımcı doçentliğe atanmamasıyla ilgisi yok. Yardımcı doçentin yeniden atanması için üniversitenin koyduğu kurallar içinde belli sayıda çalışma yapması gerekir. Benim önüme gelen evrak, atanmasının mümkün olmadığı yönündeydi. YÖK'ten onay alıp kendisini öğretim üyesi kadrosuna atadık. Dersleri vermeye devam edecek, ancak titri kullanması için yayınları ve çalışmalarının komisyon tarafından kabul edilmesi gerekiyor."

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=196137