Mesajı Okuyun
Old 26-07-2007, 07:31   #13
Y£LİZ

Varsayılan T. Telekom: Eski tarifeye dönüş yok

Danıştay'ın yürütmesini durdurduğu tarifesini değiştiren Türk Telekom'dan açıklama: Danıştay süreci lehimize de sonuçlansa yeni tarifeye devam ederiz

Türk Telekom (TT), Danıştay'ın yürütmesini durdurduğu 1 Mart tarifesinde henüz iptal kararı verilmediğini, 21 Temmuz'da başlatılan yeni tarifeden geriye dönüşün olmayacağını açıkladı.
TT yönetimi, yeni tarifeyle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında bilgilendirme yaptı.
Toplantıda konuşan Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, "Tarifeler Telekomünikasyon Kurumu'nun onayına tabi. Neden böyle olduğunu anlamaya çalışıyorum" dedi. Doany, 1 Mart 2007 tarifesi için Danıştay'ın verdiği kararın doğru olduğunu düşünmediğini söyledi.
Uyguladıkları tarifelerin enflasyon üzerinde etkisi olmadığını da öne süren Doany, "Enflasyon üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum" dedi.

'Hukuki boşluk yok'

Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Altaş ise şöyle konuştu:
"Danıştay, 1 Mart tarifesinde yürütmeyi durdurdu, iptal kararı yok. Süreç devam ediyor. Yürütmeyi durdurma kararı sonrasında 30 gün içinde yeni tarife hazırladık, 21 Temmuz'da onaylanarak geçerli hale geldi. Danıştay kararının ardından yasal süre içerisinde (30 gün) hareket ettik. Bu süre zarfında iddia edildiği gibi, 1 Mart 2007 öncesi tarifeye dönmeyi gerektirecek hukuki boşluk yok."

'İş yapboza döner'

Danıştay süreci TT'nin lehine ya da aleyhine sonuçlansa bile 21 Temmuz tarifelerinin geçerli kalacağını vurgulayan Altaş şunları söyledi:
"1 Mart tarifesi uygulanırken şehirlerarası ve uluslararası aramalarda indirim nedeniyle yapılan konuşmalar arttı. Yani müşterilerin bir kısmına verirken, bir kısmından da alacağız. Danıştay iptal etmediği için geri dönüşüm yok. Tüketicinin de bize geri döneceğini düşünmüyoruz. Mahkeme yolu açık. Mart tarifesi Danıştay tarafından iptal edilirse, problem olacak. Yeni tarifelere ilişkin de tekrar yürütmeye durdurma kararı verilirse iş yapboza döner."
Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan da yeni tarifede uzak mesafede yüzde 55-60 indirim korunurken, şehiriçi görüşmelerde Standart Hatta yüzde 16 indirime gidildiğini söyledi.
Yeni tarifede faturalandırma periyotlarında da değişiklik yapıldı.
Buna göre, şehirlerarası ve uluslararası faturalama periyotları 60 saniyeye çıkarıldı.

http://www.milliyet.com.tr/2007/07/2...omi/eko01.html