Mesajı Okuyun
Old 30-10-2011, 11:15   #13
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bu konuda yeni bir gelişme var mı acaba?

Yaklaşık 1 yıl kadar önce bir davamda "ibraname üzerindeki el yazıları ile imzanın yazılma ve atılması arasında 4 yıl kadar zaman farkı bulunduğunu (imzanın atılma yılı 2005, ibraname yılı 2009), ibranamenin işçi işe alınırken imzalatıldığını fakat işten çıkarıldıktan sonra matbu olan bu evraktaki boşlukların doldurulduğunu, bu sebeple evraktaki imza ile düz yazının atılma ve yazılma zamanları arasında zaman farkı bulunup bulunmadığının ve atılan imzanın yaşının (2005 te imzalandığını iddia ediyoruz; ancak ibra yılı 2009) ATK tarafından incelenerek tespitini..." talep ettim.

ATK raporunda bunun incelenemediğini belirtti...

Sonrasında, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü ile görüşüp konuyu izah ettim.. İmza ve yazının yaşı hususlarında henüz kesin bir varıma ulaşılamadığını, halen bunun tespitinin mümkün bulunmadığını belirterek; ancak incelenecek aynı evrak üzerinde birbiriyle mukayese edilebilecek yazı ve/veya imzaların bulunması halinde bunlar arasında zaman farkı bulunup bulunmadığına, hangisinin daha önce yazıldığına veya atıldığına dair "görüş" belirtilebileceğine, ancak yazı ve imza ile evrakın ve mürekkebin özelliklerine göre ve evrakın saklanış biçimine göre sadece bu "görüş"ün dahi her zaman ve incelenecek her evrakta belirtilemeyebileceğine işaret ettiler.

Yani, henüz kesin olarak mümkün değil maalesef..

2007 yılında yukarıda cevap veren ve Adli Tıp Enstitüsü Yazı İnceleme Birimi'nin yöneticisi olduğunu belirten Sayın Jale Bafra'dan, çok önemli olan bu konu ile ilgili son durum hakkındaki bilgilerini rica ediyorum...

Saygılarımla...