Mesajı Okuyun
Old 09-09-2006, 23:28   #9
Gemici

Merhaba Sayın umutlaw,

Alıntı:
Evin degeri 130.000 Euro dur kisi suanda 4 aylik taksidini odememistir, odememesini temenni ediyoruz cunku en azindan bu sekilde muvekkilimiz kefalet sozlesmesinden cikmis olacaktir.

Kisi bugune kadar yaklasik 25000 Euro taksit borcunu odemistir.

Sozlesme yapilirken Muvekkilimiz ogrenciymis ve esi sahte Abrechnung duzenleyerek esininde cuzi bir meblagla calistigini bankaya bildirmistir.

Muvekkilimiz sadece kefil konumundadir. Meslegi ogrenciliktir ve bir geliri var ancak bu gelir sadece kendisine yetmektedir aylik 1.014 Euro kazanmaktadir evlidir esi calismiyor ve bu parayla iki kisi geciniyor.

Muvekkilimizin evde hic bir hisse payi yok sadece kefil konumunda. Eski es sadece kendisi malik konumundadir.

Son on onbeş senedir satın alınan evlerde bir değer artığı olmadığını ve ev alan kişilerin satın aldıkları evleri, aldıkları fiatın yarısından daha aşağı bir fiata satmak zorunda kaldıklarını biliyorum. 340.000,-€ luk ev 70.000,-€ ya satıldı örneşin.
Bunun anlamı olayımızdaki kişinin 130.000,-€ luk evinin belki de 50 - 60 bin Euroya alıcı bulacağı demektir.
İşin kötü tarafı bankanın, krediye kefil müvekkilinizden, müflis alıcının ödemekten aciz olduğu parayı istiyebileceği gerçeğidir. Evin satılması ile müvekkilinizin borçtan kurtulacağını hangi yasal gerekçeye dayanarak yazdığınızı bilmiyorum. Evin cebri icra yoluyla satışı durumunda müvekkilinizin kefalet sözleşmesi ile taahüt ettiği yükümlülükten kurtulması kefalet müessesesine ters düşer. Müvekkilinizin banka ile asıl problemi, ev değerinden aşağı bir fiata satıldığında başlıyacaktır.

Müvekkilinizin kefalet sözleşmesiniden doğan mükellefiyetten kurtulma olanağının olup olmadığını ve konu hakkındaki mahkeme kararlarına

http://www.forum-schuldnerberatung.de/

linkinden erişebilirsiniz. Sitenin arama motoruna 'Sittenwidrigkeit ve Bürgschaft' kavramlarını verdikten sonra açılan sayfada 'Rechtsprechung'a tıklayın.

Bilmeniz gereken mahkeme ve avukat masraflarının hayli yüksek olacağı. Müvekkilinizin adli yardım sigortası(Rechtsschuzversicherung) yoksa ve adli yardım da alamıyacaksa mahkemeyle hiç uğraşmaması tavsiye edebileceğim en iyi yol.

En iyi çözüm müvekkilinizin iflas davası(Insolvenzverfahren)açması. Eşi çalışmadığı için eline geçen paradan zaten bir kesinti olmaz.

Adamdan para alabileceğinizi, açıkça süylemek gerekirse, hiç zannetmiyorum.

Yazdıklarımdan dolayı mahcubiyet duygusu içinde olmanız için hiçbir sebep yok, içimden gelerek seve seve yapıyorum. Zaten devamlı olarak uğraştığım bir konu olduğu için fazla bir araştırma yapmama da gerek kalmıyor. Buna rağmen dile getirdiğiniz duygularınızdan dolayı teşekkürler.