Mesajı Okuyun
Old 13-06-2007, 23:28   #14
Av. Meral Akçınar

Alıntı:
Yazan av.sevdacan
Bir önceki çalıştığım işyerindeki bayan meslektaşımın en doğal hitap şekliydi. Borçlulara bile çıkış yapacağı zaman "sevgilim...." derdi. Kötü bir niyeti yok "canım cicim, mirim" kadar doğal ve sık kullandığı bir hitap
Alıntı:
Yazan av.sevdacan

Bir gün hakime ; "yok sevgilim istediğimiz sadece beyan için 10 günlük süre " demişti salonda bir süre derin sessizlik olmuştu.

Yok artık.. Ne kadar sevimli görünürse görünsün bence hoş değil. Ayrıca bana göre bunun iyi niyet ya da kötü niyetle alakası yok, sınırları doğru belirleyebilmekle alakası var.

Avukat bir arkadaşım anlatmıştı. Mahkemede çalışan biri ile aşırı samimi olmuş. Senli-benli. Sonra bir gün bir mahkemenin önünde müvekkili ile duruşma beklerken bu şahıs ensesine bir tokat patlatmış "Lan avukat naber?" diyerek. Bütün koridor dönmüş tabii. O kadar utandım ki diyor müvekkilimin yanında. Bence iş hayatında samimiyet bir yere kadar olmalı. Karşındaki kim olursa olsun, ne iş yaparsa yapsın, kendi samimiyet sınırlarını çizemiyor aşıyorsa, sen her iki taraf için de sınırları belirlemelisin. Yoksa saygı denen birşey kalmaz diye düşünüyorum ben.

Bana da stajerken bir gün havale almak için odasına gittiğim bir hakim, avukat hanım buralarda yenisiniz heralde, sizi görsem unutmazdım, rica ederim daha sık uğrayın demişti. Önce ne olduğunu anlamadım, şaşırdım. Neticede hiç beklemiyor insan.. Aldım imzamı çıktım hiç birşey demeden. Orda belirleyemedim sınır falan. Hatta aşıldığını bile anlamadım desem yalan olmazz. Şaşkın şaşkın baktım sadece..

Bir de bir kalem memuru bana sürekli aşkım derdi. Bense hep "Bilmemkim Hanım" diye hitap ederdim. Neticede vazgeçti. Artık "Avukat Hanım" diyor. Azmin zaferi