Mesajı Okuyun
Old 03-09-2012, 09:07   #1
av.sahin67

Varsayılan Otobüs Bileti İptali-Hak Hatırlatması

Otobüs biletlerinde ve internet -call center sen alınan biletlerde , ne kadar sure önce iptal edebileceğimizin bilgisi yer almıyor .
45 dk kala biler iptali yapmak istemiştim yapabileceklerine rağmen , kendilerinden iptal ettiğine dair çıktı istedim vermediler . İstersem call center musteri hizmetleri ile görüşmemi söylediler . Bu arada otobüsün kalkmasına yarim saat kalmıştı . Onlar da uzun sure vakit kaybettiler . Ve sonunda ikinci aramamda aldığım cevap ise faturanın kesilmiş olduğu ve bile iptalinin yapılamayacağı.
Onlara bizi bu sekilde bilgilendirmeleri gerektiği aksi takdird ödeme zorunluluğu olduğunu aktardım fakat netice olumlu olmadı tabi
Otobüs biletlerini bayiden veya internet aldığınızda ne zamana kadar iptal edileceği söylenmiyor. Bu hususta cevapları ise , tüm prosedürleri aktarma. İmkanları olmamasiymis'.
Bilet ücretinin iptali icin metro turizme hakem heyetinde dava açmayı düşünüyorum . Düşünceleriniz nedir ?

Mevzuat Hükmü : Resmi Gazete Tarihi: 11.06.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27255
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ
Yolcu bileti
MADDE 38 –(9) Yetki belgesi sahipleri, otobüs hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, bilet ücretinin tamamını iade etmek, otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundadırlar.

Bu maddeye göre yok evet ama mevzuat bilgilendirmesini yapmalı bence. Bu hükmü ben bile bilmiyorsam normal vatandaş nasıl bilecek. Hukukun birçok alanında " hak hatırlatma " dediğimiz husus vardır. buradan hareketle bize "hak hatırlatması" yapmayan firmaya bu konuda bir dava açılamaz mı. Denemeye değer bence. Bu dava ne şekilde ve nasıl açılmalı ?