Mesajı Okuyun
Old 10-08-2006, 21:13   #8
Gündüz AKGÜL

Değerli meslektaşlarım,
Yargıçlık ve Cumhuriyet Savcılığından ihraç edilenlerin, Avukatlık yapmaları gerkir mi? gerekmez mi? konusunda değişik düşüncelerinizi okuyunca, 32 yıl Cumhuriyet Savcılığı yapmış, emekli olduktan sonra köşesinde dinlenmeye çekilmiş, ancak bilgi ve birikimini kamu oyu ile paylaşmayı ilke edinerek düşüncelerini makale halinde gazetelerde yayınlamayı ve bilim harikası internet aracılığı ile sizlerle buluşmayı daha uygun gören bir meslektaşınız olarak, olaya değişik bir açıdan yaklaşmak istiyorum.
Benim kişisel düşüncem, bir Yargıç ve Cumhuriyet Savcısının, görevde iken aldığı maaşla emekli edilmesi ve Avukatlık yapmasına da izin verilmemesi yönündedir.Bunu söylerken,Yargıçlık mesleğinden emekli olupta Avukatlık yapanların bana kızacaklarını biliyorum. Buna karşın düşüncemi açıklamakta bir sakınca görmüyorum. Meslekte iken tanık olduğum bazı olaylar nedeniyle bu kanıya vardığımı da belirtmek istiyorum. Emekliliği yaklaşan bazı Yargıç ve Cumhuriyet Savcılarının son dönemlerinde Avukatlığa yatırım için mesleklerinden bazı ödünler verdiğine tanık oldum. Bunu genellemek elbette haksızlık olur. Onuru ile yargıçlık mesleğini tamamlayanlar içinde ayni vakarla ve yargıya hiç bir söz getirmeden Avukatlık yaptıklarını bildiğim gibi,Yargıç ve Cumhuriyet Savcısı benim arkadaşımdır, işini hemen hallederim diye dava alan meslektaşları da bilirim. İkinci şıkta olanlar sayıca azda olsalar, yargıya büyük darbe vurdukları kuşkusuzdur.Adalet Bakanlığında Daire Başkanlığı yaptığım dönemlerde bu düşüncemi orada da dile getirdim ancak kabul görmedi.Bu düşüncem doğrultusunda meslekten ihraç edilen Yargıç ve Cumhuriyet Savcılarının,Yargının üç ayağından (Yargıç-İddia ve Savunma) birini oluşturan Savunma ayağında görev almasını kesinlikle sakıncalı görüyorum. Olaya duygusal değil Yargı bağımsızlığı ve yargıya duyulan güven açısından yaklaşmak gerekir düşüncesindeyim.
Saygılarımla.