Konu: adli yardım
Mesajı Okuyun
Old 16-04-2008, 09:55   #5
Av.F.Karakurt

Sayın Erzincan,
Öncelikle Adli Yardım Merkezi tarafından Avukat olarak atandığınız kişi ile görüşüp, vekaletname çıkartıldıktan sonra duruşmaya girmek gerekirdi. Çünkü Adli Yardım Merkezi tarafından yapılan görevlendirilmelerde kişiler bazen Avukatla hiç irtibata geçmeden davalarını takip etmekten veya dava açacaklar ise açmaktan vazgeçiyorlar. Bu tür durumlarda 45 gün bekleyip, kişi hiç irtibata geçmemiş veya geçip de vekaletname çıkrtmamış ve bir daha arayıp sormamış ise görevlendirme yazısını durumu açıklayan bir yazı ekinde Adli Yardım Merkezine iade etmek gerekiyor. ( İstanbul Barosu Adli Yardım Merkezinde uygulama bu şekilde )
Anladığım kadarı ile kişi size vekaletname çıkartmamış ve duruşmaya gelmemiş. ( Sizin ile hiç irtibata geçip geçmediğini yazmamışsınız) Sadece görevlendirme yazısı duruşmaya girmek için yeterli değil. Görevlendirildiğiniz kişi de duruşmada hazır olsa idi, davayı takip eder ve vekaletname ibrazı için süre talep edebilirdiniz.
Sizin olayınızda müvekkil-vekil ilişkisi kurulmamış. Benim düşüncem, davayı yenileme gibi bir durum sözkonusu değil. Ancak bu arada kişi sizin ile irtibata geçip vekaletname çıkartır ve davayı yenileme talebinde bulunursa o zaman yenileyebilirsiniz. Aksi halde, durumu açıklayan bir yazı ile görevlendirme yazısını Adli Yardım Merkezine iade etmeniz gerekir diye düşünüyorum. Saygılar...