Mesajı Okuyun
Old 09-10-2003, 11:37   #13
Admin

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: emirhan
Ben avukat değilim, benim edindiğim bilgilere göre; 10 yıldan eski vekaletname ile yapılan işlemler hem geçersiz olup hem de iki taraf suç işlemiş oluyor. Yani hem o vekaleti kullanan hem de vekaleti kabul eden. Ancak Türkiye’de ki gerçekler çok farklı, yani bu 10 yıl kısıtlamaya ne Devlet kurumları, ne Avukatlar, ne de ticari kuruluşlar uyuyor. Herkes kendi kafasına göre takılıyor.

Bence böyle keskin bir yorum yapmadan önce 10 yıldan eski vekaletnameleri geçersiz kabul eden veya bunları kullanmayı suç sayan mevzuat hükmünü de açık olarak ortaya koymanız gerekir. (X nolu Kanunun Y nolu maddesi gibi) Noterlik Kanununa baktım ve böyle bir hükme rastlayamadım. Bir "suç" ancak kanunla düzenlenebileceğinden böyle bir mevzuat veya suçun varlığından şüpheliyim.

Yukarıda belirttiğim görüşlerim değişmedi: Vekalet işlemi Borçlar Kanununda düzenlenmiştir ve bu kanunda da süresiz vekaletler için öngörülen bir geçerlilik süresi yoktur (adı üstünde süresiz vekalet diye bir kavram var). Uygulamada da Mahkemeler de dahil olmak üzere hemen her yerde eski vekaletnamelerle işlem yapılabilmektedir. Ancak çeşitli kamu kurumları kendi iç düzenlemelerine (genelge, talimat vb.) dayanarak bazı işlemlerde eski vekaletnameleri kabul etmiyor olabilirler, bu X yıldan eski vekaletnameler hukuken geçersiz demek değildir, sadece o kamu kuruluşu daha yeni vekaletname istiyor demektir.

Bunun aksini ispat etmek için soyut yorumlar veya kim tarafından verildiği belli olmayan kulaktan dolma bilgilere dayanmak yerine doğrudan doğruya eski vekaletnameleri geçersiz kılan ve hatta kullanımını suç saydığını iddia ettiğiniz yasal düzenlemeye atıf yaparsanız konu bilimsel bir temele dayanır diye düşünüyorum.