Mesajı Okuyun
Old 07-04-2016, 07:57   #1
avukat hülya

Önemli ziynet iadesi davasında ziynetlerin miktarını ispat yükü

önemli!!!!! sayın meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar diliyorum. Ziynetlerin iadesi davasında ziynetlerin miktarının ispatı davacı taraf üzerindedir. Kadın bu hususu cd, fotoğraf ve tanık deliliyle ispat edebilir. müvekkilime karşı açılan davada cd ve fotoğrafların incelenmesi sonucu davacı tarafın belirtmiş olduğu miktarlardan daha az ziynet eşyası olduğu görülmüştür. fakat davacı tarafın tanıkları davacının dava dilekçesinde belirtmiş olduğu ziynet miktarlarının aynısını beyan etmiştir. mahkeme de tanık beyanlarına itibar ederek ziynet eşyalarının değerinin belirlenmesi için dosyayı bilirkişiye göndermiştir. davacı tarafın dinletmiş olduğu tanıklar; annesi, görümcesi ve dayısıdır. bu hususta yalnızca tanık beyanlarına itibar edilerek bilirkişi raporu düzenlenmesi talep edebilir mi? tanık beyanlarına kuşkuyla yaklaşılması gerekmez mi? ayrıca tanık beyanlarının cd veya fotoğraf ya da herhangi bir başka delille desteklenmesi gerekmez mi? Yargıtay içtihadı aradım ama bulamadım eğer elinde bu konuda yargıtay içtihadı olan varsa paylaşabilir mi?