Mesajı Okuyun
Old 04-09-2011, 15:42   #1
üye30519

Varsayılan TCK m.83 ve İhmal Nedeniyle Ölüm

İnternette okuduğum bir olay üzerine kafama takılan soruyu sizinle paylaşıyorum.

Olay: Ölüdenizde bir yolcuyla yamaçparaşütü atlayışı yapan bir pilot yolcuyu doğru olarak bağlamadığı için yolcu havadayken düşüyor ve ölüyor.

Bu durumda ilk aklıma gelen taksirle öldürme suçu oldu. Fakat sonra gördüm ki madde 83, Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi ile ilgili olabilir. Olay, madde 83'e uyuyor.

Alıntı:
Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi

MADDE 83. - (1) Kişinin yükümlü olduğu belli bir icrai davranışı gerçekleştirmemesi dolayısıyla meydana gelen ölüm neticesinden sorumlu tutulabilmesi için, bu neticenin oluşumuna sebebiyet veren yükümlülük ihmalinin icrai davranışa eşdeğer olması gerekir.
(2) İhmali ve icrai davranışın eşdeğer kabul edilebilmesi için, kişinin;
a) Belli bir icrai davranışta bulunmak hususunda kanunî düzenlemelerden veya sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülüğünün bulunması,
b) Önceden gerçekleştirdiği davranışın başkalarının hayatı ile ilgili olarak tehlikeli bir durum oluşturması,
Gerekir.

Olayda, pilot ile yolcu arasında bir sözleşme var(yazılı olmasa da) ve bu sözleşmede elbette yolcunun güvenli bir şekilde taşınması da var.

Fakat madde başlığındaki 'kasten' ifadesi kafamı karıştırıyor. Burada pilotun kişiyi öldürmeye yönelik bir kastı yok.

Acaba madde 83'te bahsedilen durum ihmalin kasten gerçekleştirilmesi gibi bir şey mi? Ama zaten böyle bir durum kasten öldürmeye giriyor. Fikirleriniz nedir acaba?
Teşekkür ediyorum.