Mesajı Okuyun
Old 19-11-2009, 10:14   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
Sayın Tip,

Ücret, işçiye ödenir... İşverene ücret ödenmez. Bu yüzden işçiye yönelik yaptırımın adı "tazminat"tır. Tazminatın tutarı da bildirim süresine ait ücret kadardır.

Burada "teknik kavram"larla ilgili bir fark yaratıldığı görüşündeyim.

Farkın bir sonucu ve anlamı şu:

İşveren "bildirim süresine ilişkin ücreti" peşin öderse ücretten sigorta primlerini de kesecek ve SGK'ya bildirecektir. Eğer sözleşmeyi feshederse ödeyeceği şey "tazminat"tır. Bundan da sigorta primleri kesilmez.

Sayın Oğul,

Öncelikle olaya farklı bir perspektif kazandırdığınız için teşekkür ederim.

Soruyu şu şekilde sorarsam, sanırım yanıt almam daha kolay olacak;

Bir... Yasa'nın "İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir." ifadesi; işçinin de, 17. maddeye göre ve fakat derhal iş sözleşmesini feshedebilmesine bir engel midir?

İki... "İşveren "bildirim süresine ilişkin ücreti" peşin öderse ücretten sigorta primlerini de kesecek ve SGK'ya bildirecektir. Eğer sözleşmeyi feshederse ödeyeceği şey "tazminat"tır. Bundan da sigorta primleri kesilmez." ifadenizi biraz daha açabilir misiniz?

Hangi hallerde, bildirim süresine ait ücretin peşin ödenmesinin adı ihbar tazminatı olmuyor ve bundan SGK primi kesiliyor tam olarak anlayamadım. Ve yine, "...eğer sözleşmeyi feshederese..." ifadesinden, fesih olmadan da bildirim sürelerine ait ücretlerin ödenebileceğini mi kastediyorsunuz? Hangi durumlarda?

Üç... Bildirim sürelerine uymayan işçiden talep edilebilecek ücret/tazminat ile bildirim sürelerine uymayan işverenden talep edilebilecek ücret/tazminat arasında RAKAMSAL olarak neden, nasıl fark vardır?

Ama… Fakat… Lakin… Filhakika…

Aynı madde içerisindeki, peş peşe ifadelerin birinde tazminat, diğerinde ücret ibarelerinin kullanılması gerçekten ilginç.

Dört… Ben bunun bilinçli bir kullanım olmadığını düşünmekteyim. Bahse konu ödeme teknik anlamda bir ücret değildir. Sadece hesaplanmasında ücret baz alınıyor. Zira bu ödemeden SGK primi her iki halde de kesilmiyor.(diye biliyorum)(5510 md. 80) Yine Yargıtay’ın yerleşik görüşüne göre de, peşin ödeme durumunda, bu süre çalışılmış sayılmıyor ve fesih tarihi bildirim süresi kadar ötelenmiyor.

Engin ve özlü düşünceleriniz için, şimdiden teşekkürler.

Saygılar,