Mesajı Okuyun
Old 27-09-2011, 02:30   #58
çaçaça

Varsayılan Husumet Sorunu

Sayın meslektaşlar.. Bana da kamulaştırmasız el atma ile ilgili yeni bir dava geldi.. Bu forumdan da çok faydalanarak yaptığım araştırmalar sonucunda iki önemli sorun tespit ettim..

Bu sorunlardan ilki bu başlık altında da tartışılan uzlaşma sorunu.. Bu konuda uzlaşma talebinde bulunup, aynı zamanda da bu konuyla ilgili bir yargıtay kararı çıkmasını beklemenin en doğru yol olduğunu düşünüyorum..

Diğer bir sorunun ise husumet olduğunu düşünüyorum.. Benim özelimde bu sorunun iki alt başlığı var..

1-) Husumeti kime yönelteceğiz? (El atılan yer imar planında semt spor alanı olarak görünüyor ve ilçe sınırları içerisinde kalıyor.. Kamulaştırmasız el atma davalarında husumet, el atılan yerin ilçe sınırları içerisinde yer alması durumunda ilçe belediyesine, değilse il özel idaresine açılır diye biliyorum..)

2-) Eğer il özel idaresine (ya da herhangi başka bir yere, örneğin spor alanı olduğu için Gençlik ve Spor Bakanlığı'na) dava açılamayacaksa ortaya önemli bir sorun çıkacağını düşünüyorum.. İlçe belediyesi bu parayı nasıl ödeyecek (son HGK kararından sonra ortalama büyüklükte bir ilçede teorik olarak binlerce dava açılması ve ilçe belediyesinin milyonlarca lira para ödemek durumunda kalması mümkün) İlçe belediyesi bu paraları ödeyemezse vatandaş yatırdığı harçla kalacak.. (ki bu harcın zaman zaman çok yüksek miktarlara ulaşabileceğini düşünüyorum)

Yukarıda da belirttiğim gibi, takip ettiğim dava özelinde ilçe belediyesine dava açılması gerektiği kanaatindeyim.. Bununla birlikte bir meslektaşımın davayı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na açabilirsiniz (ya da açmanız gerekiyor) şeklinde uyarıda bulunması ümidini taşıyorum.. Herkese iyi çalışmalar..