Mesajı Okuyun
Old 26-05-2007, 10:08   #6
ecesaka

Aslında bu konunun altındaki sorun farklı gibi geliyor bana... Yavaş yavaş bozulan eğitim sisteminin etkisiyle, öğrenciler öncelikle "öğrenmeyi" bilmiyorlar. Sonrasında "ne istediklerini" bilmiyorlar. Daha da ötesinde "ne yapabileceklerini" bilmiyorlar. Benim gözlemlediğim kadarıyla iyi bir hukukçu olmanın özünde iyi bir araştırmacı olmak da yatıyor... Peki neyi nasıl araştıracağını bilemeyen insanların ileride bu işi layıkıyla yerine getirebileceğini düşünebilir miyiz?

Kendi adıma konuşayım; üniversiteye girene kadar hayatımda hiç ders çalışmadım... ÖSS sınavına bile çalışmadım. Üniversite öncesi hayatımda her zaman orta dereceli bir öğrenci oldum. Ancak bu benim çok zeki olduğumdan yahut derslerde öğretmenlerin çok iyi ders anlatmasından kaynaklanmıyordu maalesef... Nedense öğrenciyi sınıfta bırakmak, okuldan atmak gibi kavramlar iyice yumuşadı ve sanırım "mezunu bol ülke" olmak adına, eğitim konusunda dikkatsiz davranıldı. Bunun sonucu olarak öğrenciler de yumuşadı, öğrenmeye çalışmanın yollarını aramak yerine, okulda zaman geçirmenin ve daha çok eğlenmenin yolları araştırıldı; sonuç olarak da bugünlere gelindi...

Bütün bunları iyileştirmeden atılan adımlar maalesef eksik kalacaktır. Hele ki gelişmiş ülke kavramına "üniversite mezunu bol" bir ülke olarak dahil olmaya çalışıyorsak, işimiz daha da zor demektir... ÖSS nasıl ki, tek bir sınavla yola çıktığından, o gün için sınava giren öğrencinin ruhsal yapısı, vs. gibi etkenlerin ışığında tam anlamıyla sonuca ulaşamıyorsa, mülakatta da aynı şey olacaktır sanırım.