Mesajı Okuyun
Old 08-04-2008, 16:46   #112
AV.SEDAT

Topik açılırken bir detay atlanmış sanki. İlanı veren 4 yılda mezun olmuş avukat mı arıyor? Yoksa kendisi 4 yılda mezun olmuş ve iş mi arıyor?

Eğer bu kriter işverene aitse kendi bilir karışamayız ama fazla istanbul gezmemiş, gece hayatı olmayan (işe vaktinde ve uykusunu alarak gelecek) para harcamasını bilmeyen (dolayısıyla fazla para talep etmeyecek); bir konuda araştırma istediğinde o konuda bulduğu her şeyi hiçbir elemeden geçirmeden işverenin önüne dökecek ve yorumlama işini patrona bırakacak birini aradığı genellemesini yapabiliriz.

Kriter iş arayan meslektaşımıza aitse benim ilk aklıma gelen; arkadaşımızın kendi cv sine bakıp fazlaca boş bulduğu ve doldurmak isterken "bunu da yazayım" demiş olabileceğidir. O "fazlaca boş" olmakla "4 yılda mezun olmak" arasındaki illiyet bağını takdirlerinize bırakıyorum.

Bana gelince, 3 sınıfın büt.lerinde tam 27 dersin sınav listesinde adım vardı. 14 ders de 4 sınıfta aldım ve 5. seneye sadece 4 dersten uzattım. Teorik olarak 5 senede, pratikte ise final + büt toplam 4 sınav döneminde mezun oldum. Artık kaç senede bitirmiş oldu bilmiyorum.

Göbeğimi çatlatan, heryerini ezbere bildiğim, beni neredeyse tek derse götüren "Gayrimenkul mükellefiyeti'ni" 7 senelik avukatlık hayatımda hiç görmedim. Buna karşın ilk duruşmalarımdan birinde bana elden tebliğ edilen cevap dilekçesine "ama efendim davalı cevap süresini kaçırmıştır" diyerek bütün salonu kendime güldürdüm ki bunun vebali Kamil Yıldırım'a aittir (kendisi hiç böyle bir itirazda bulundu mu acaba?).