Mesajı Okuyun
Old 21-01-2010, 14:45   #48
Academic

Alıntı:
Yazan Gemici
Altını çizdiğim cümleyi 'Eğitimsiz kişiden adalet beklenemez' şeklinde anlıyorum, çünkü benim düşünceme göre adaletin eğitimlisi veya eğitimsizi olamaz.

Eğitimsiz adalet sizce adalet midir?
Bu cümleye 'Eğitimsiz kişiden adalet beklenemz veya eğitimsiz kişi adil olamaz' şeklinde anlamak gerekir düşüncesinden yola çıkarak bir açıklama getirmek istiyorum.

Eğitim ve adalet konusunu iyice açıklayabilmek için herşeyden önce bu iki kavramın bir tarifini yapmak ve bu kavramların içeriklerini belirlemek gerekir. Adalet konusu THS'de tartışılmıştı bir ara: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3247

Eğitim konusuna da bir açıklık getirmek gerekir bence. Konuyu fazla dağıtmamak için eğitimin bir tarifini yapmak istemiyorum burada. Belirtmek istediğim tek nokta şu: Benim düşünceme göre eğitim otomatikman bir kişiyi adil olmaya, adalet kavramını hazmetmiş olmaya götürmez.

Eğitimin adalet kavramına hizmet edebilmesi için özel bir eğitimin, adalet kavramını hayata geçirmek için özel olarak verilen bir eğitimin gerekliliğini ön koşul olarak görüyorum.
Ve ekliyorum: 'Belirli durumlarda, daha köklü bir eğitim almamış olan küçük çocuklar, eğitim ve öğretim görmüş çoğu yetişkinden daha adil olabilir. Eğitim ve öğrenim görmüş çoğu yetişkinin yaptığı korkunç adaletsizlikleri,işkenceleri, vahşeti ve insanı insan olduğundan utandıracak şeyleri çocuklar düşünemez bile.
Saydıklarıma örnek olarak günümüzün bazı devletlerini ve haddinden fazla eğitim ve öğretim almış devlet adamlarını ve aralarında birçok hukukçunun bulunduğu idarecileri gösterebilirim. Günümüz devletleri ve idarecileri yetmezse tarihe bakabilirsiniz. Örneğin bir Hitler ve ona uyan gaz odalarının mucidi 'Nazi Almanyası'

Eğitimsiz ve öğretimsiz mi peki bu saydıklarım?
Cevap: Hayır aralarında büyük sanatkarlar, büyük bilim adamları ve büyük hukukçular vardı. Ve bu kişiler eğitim ve öğrenimlerine rağmen adaletsizlik yaptılar veya adaletsiz bir rejime hizmet ettiler.
Sonuç: Sıradan, ideolojik ve tarafsız olmayan(objektif olmayan)bir eğitim adalete götürmez.

Saygılarımla

Eğitimin de bir tamımını yapsanız daha iyi olurdu. Eğitim ve öğretim kavramları genellikle karıştırılır. Lisans öğrencilerimizin ilk öğrendikleri şeyler temel kavramlardır. Çünkü insanlar kavramlarla düşünür. Kavramları bilmiyor isek ya da anlamlarını yanlış biliyorsak üzerinde düşündüğümüzü zannettiğimiz şeyler de yanlış yönlere bizi götürebilir..aman dikkat..

Bizim ülkemizde bir değer eğitimi veriliyor mu ki eğitimin adalete saygılı insanlar yetiştirmedeki rolünü tartışmışsınız? Değer eğitiminin verilmediği bir ülkede isterseniz allame-i cihan yetiştirin bir şeyler eksik kalır. Sıradan, ideolojik ve yanlı bir eğitimin adalete götürmeyeceğini belirtmişsiniz. Buna ek olarak bilimsel olmayan bir eğitim de adalete götürmez çünkü dogmaları olduğu gibi kabul etmeyi buyurur.. Bu konu çok farklı yerelere kayıyor ve ancak konuştuğumuz kavramların altını doldurabilmemiz gerekiyor..