Mesajı Okuyun
Old 18-05-2010, 16:16   #13
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
Fakat unvanın kullanılmasına ek olarak "iş telefonu-iş adresi-büro ismi" gibi unsurlar eklenirse bu halde reklamın varlığı tartışılabilir

Sn. Özoğul,
Mevcut mevzuat kapsamında bu görüşe katılamıyorum. Zira bir avukat telefon ve adresini yazmasa bile ismi, cisminin bulunabilmesi için yeterlidir. İlan sadece telefon ve adres ile yapılmaz.

Ayrıca bir kimse bayram tebriği yaparken isminin önüne "AVUKAT" unvanı eklemesinin bir gerekçesi ve gerekliliği olduğunu da düşünmüyorum. Neden sadece isim soyad kullanılmıyor da av. + isim soyad kullanılıyor? Bu unvanın kullanılmasına ne gerek var? Bu bayram tebriği ile avukatımız tebrik yanında cümle aleme avukatlık yaptığını da duyurmuş olmuyor mu? Kendiniz de ifade ediyorsunuz, tanınırlığı artmıyor mu? Yani bu da tam olarak reklamın amacı değil mi?

Örneğin Danıştay 8. Dairenin bir kararında "gereksiz davranış" şeklinde bir ifade kullanılıyor. Bence de "gereklilik" burada önemli bir kriter. Örneğin bir dilekçenin altına "avukat" yazmanız gerekliliktir. Ancak bayram tebriğinde "avukat" yazmanız bir gereklilik değildir.

"Avukatlık Meslek Kurallarına göre ise, avukat salt ün kazanmaya yönelen her türlü gereksiz davranıştan titizlikle kaçınmalıdır. Olayda, davacının vekili olduğu firmaya ait bir ürün hakkında medyada açıklama yapması ve bu konudaki ilanın altına avukat unvanıyla imza atması, reklam yasağı kapsamındadır."

Bu arada yanlış anlaşılmasın, ben sadece mevcut düzenlemelerden yola çıkarak hukuki görüşümü bildiriyorum. Reklam yasağının uygunluğu ya da uygunsuzluğunu tartışmıyorum. Çünkü oraya bu başlık altında girersek çıkamayız. Reklam yasağının çok katı olduğunu düşünenlerdenim ancak özellikle de ülkemizde fakir ile zengin arasındaki derin uçurum düşünüldüğünde reklam yasağı kapsamının daraltılması halinde özellikle de bundan yine büyük hukuk bürolarının karlı çıkacağını ve bu durumdan küçük büroların daha da fazla zarar görebileceğini düşünüyorum. (Bu arada sizin de bildiğiniz üzere gayet büyük bir hukuk bürosunda çalışıyorum.) Bu nedenle de belki de ülkemizdeki mevcut durum itibari ile en zararsız hal, şu andakidir...