Mesajı Okuyun
Old 23-09-2009, 08:54   #56
Av.Ferahfeza

Biri çocukken 'evlendirildiği' adamın tecavüzlerine karşı savcıya sığındı; diğeri dayaktan kaçıp dört çocuğuyla tarlada çadır kurdu

ADANA/ANTALYA - “Doğduğum günden bu yana şiddet görüyorum. Babam döverdi, kuma olarak evlendim kocam ve ilk eşi sürekli dövdü. Sonra annemin evine sığındım o da dövdü.” 39 yaşındaki dört çocuk annesi K... D... tarlada kurduğu yoksul çadırında onu buraya sürükleyen şiddet dolu hayatını böyle özetliyor. Toplum Destekli Polislik Amirliği (TDP) sayesinde bu bayram geleceğe ilk kez umutla bakabiliyor.
12 yıl önce M... B...’a kuma verilen K... D..., üç çocuk dünyaya getirdi. Bu süreçte sürekli eşinden ve onun ilk karısından şiddet gören D..., üç yıl önce dördüncü çocuğuna hamile kaldı. Kocasının, diğer eşinin kıskandığını söyleyerek kürtaj yaptırmasını istediği, yapmadığı takdirde evden ayrılmasını istediği D..., çocuğu aldırmayıp hamile haliyle üç çocuğunu da alarak evi terk etti. Annesine sığınan D..., dördüncü çocuğunu burada dünyaya getirdi.

Tek varlığına sığındı

Ancak, ruhsal sorunları bulunan annesinden de şiddet görünce dayanamayan D..., şiddetten zarar gören çocukları 11 yaşındaki Murat, dokuz yaşındaki K..., altı yaşındaki C... ve iki yaşındaki N... ile birlikte Güzelevler Mahallesi Sümbül Sokak’taki kendisine ait tarlada yaşamaya başladı.
Bir kadının dört çocuğuyla tarlada yaşadığını öğrenen TDP görevlileri, aileye yardım eli uzattı. Ailenin geçici olarak sığınması için kamp çadırı bulan polisler, çadırı kurup, K... D... ile birlikte çocuklarını bu çadıra yerleştirdi.
Ailenin gıda ihtiyacını günlük karşılayan ‘Toplum Destekli polisler’, hayırseverler aracılığıyla okul çağındaki çocukların kırtasiye malzemelerini de temin etti.
Üzerine çadır kurdukları arsanın K... D...’a ait olduğunu öğrenen polisler, buraya küçük bir ev yapılması için yardım dernekleri ile görüşerek söz aldı.
Bayram tatilinde olmalarına karşılık, üniformalarını giyen polisler, K... D... ve çocuklarını yaşadıkları çadırda ziyaret edip, bayramlaştı.

Kuması da dövüyordu

Polis memurlarını görünce çok mutlu olduğunu belirten K... D..., “Polis görevlileri benim çocuklarımın dayısı oldu. Polisler bizim her şeyimizle ilgilendi. Şimdi de çalıştığım dönemde aldığım küçük bir tarlam var. Onun üzerine ev yapılması için yardım derneklerini buldular. Her şeyden önemlisi bayramda bizi ziyarete gelmeleri” dedi.
Çocukluk yıllarından bu yana, hem ailesinden, evlendikten sonra eşinden sürekli şiddet gördüğünü anlatan D..., “Doğduğum günden bu yana şiddet görüyorum. Babam döverdi, evlendim kocam, sonra annem dövdü. Kendi ailemden bile görmediğim ilgiyi polislerden gördüm. Onlar sayesinde bayramda yüzümüz güldü. Bayramda da kutlamaya gelerek bize bayram havası yaşattılar. Allah onlardan ve yardım edenlerden razı olsun” diye konuştu.
Polislerin verdiği okul çantası, kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri, su matarası ile sevinen ilköğretim okulu 3. sınıf öğrencisi K... D..., polisleri öperek teşekkür etti.

13 YAŞINDAN BERİ KOCASININ TECAVÜZÜNE UĞRUYOR

Kocası tarafından tecavüze uğrayarak, zorla hamile bırakıldığını öne süren kadın, kocası hakkında suç duyurusunda bulundu. Koca hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Antalya’da yaşayan evli ve üç çocuk annesi 30 yaşındaki S.K. henüz 13 yaşındayken istemediği halde H... K. ile evlendirildi. Savcılığa verdiği ifadesinde evliliğini şöyle anlatıyordu: “Hiç istemediğim halde beni H... K. ile evlendirdiler. H... gerdek gecesi de dahil sürekli bana zorla sahip oldu. Evliliğimiz boyunca ben cinsel ilişki istemediğim zaman beni dövüyordu. Zaman zaman zorla ters ilişki kuruyor, bunları istemediğimde ‘Sen benim nikâhlı karımsın. Mecbursun’ diyordu.”
Eşinin kendisini sürekli tehdit ettiğini de öne süren S.K., “Ben istemediğim halde hamile bırakıp, doğum yaptırttı. Bu yüzden ondan ayrılmak istedim. Boşanma davası açtığım için beni yine dövdü. Ben de çocuklarımı alıp, evden kaçtım” dedi.
Gözaltına alınan H... K. ise suçlamaları reddederek, “Eşimle zorla ve ters ilişki kurmadım. Zaman zaman ‘Benim nikâhım altında olduğun süre içinde benimle cinsel ilişkiye girmeye mecbursun’ demişimdir” diye ifade verdi. Çiftin 13 yaşındaki oğulları U.K. ve 10 yaşındaki B.K., savcılıkta alınan ifadesinde annelerini destekleyerek, “Aynı odanın içinde yatıyoruz. Annem bazı geceler, ‘yapma’ diyor, babam annemi dövüyor. Bazen annemin bu yalvarmalarına biz uyanıyoruz ve zaman zaman kalkıp ışığı açıyoruz. O zaman babam, annemden ayrılıyor” dediler.
H... K. hakkında cinsel saldırı, tehdit ve darp suçlamalarıyla 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

23/09/2009 07:00
MURAT KİBRİTOĞLU/TESLİME TOSUN