Mesajı Okuyun
Old 13-02-2015, 13:31   #12
Gemici

Tokat!

Ne demiş Ziya Paşa:
Nush ile yola gelmiyeni etmeli tekdir
Tekdir ile uslanmıyanın hakkı kötektir.

İnternet Camiası bu beytin anlamı üzerinde tartışıyor; Yanlış anlaşılmasın, beyitte belirtilen görüşün doğru olup olmadığı değil, beytin günümüz Türkçesinde ne anlama geldiği, tartışılmakta olan. Ne anlama geldiğini ortaya çıkardıktan sonra, içeriğe katılıp katılmadığımız üzerinde de tartışırız inşallah!

Dayağın(TDK: dayak, -ğı (I) a. Bir insanı veya bir hayvanı dövme işi, sopa, patak, kötek) cennetten çıkmş olduğunu bilmiyenimiz zaten yok.
Kızını dövmiyenin dizini döveceği de hepimizin bildiği bir gerçek!
Eti senin kemiği benim, ve
Hocanın vurduğu yerde gül biteceği gerçeği de atalarımızdan miras kalmış bizlere.
Durum böyle iken medyanın bir basketbol takımı hocasının bir öğrencisine bir tokat vurmasını allandırıp pullandırmasının gereği yok. Vurmuşsa vurmuş. Altı üstü bir tokat değil mi? Koskocaman bir antrenör durup dururken vurmaz elbette. Bir bildiği var ki vurmuş. Ayrıca bu tokatı oyuncunun ve takımın iyiliği için vurmuştur muhakkak. Bakın bu işleri bilmesi gereken diğer bir hoca/antrenör de diyor:

Alıntı:
Yazan http://haber.rotahaber.com/Yilmaz_Vural_Dovmekle_kalmam_gebertirim_515072.html
'Dövmekle kalmam gebertirim'

Soyunma odasında Göktürk Ural'ı tokatlayan Ergin Ataman'a benzer olaylara imza atan Yılmaz Vural'dan destek geldi: "Ergin'i benden iyi anlayan yoktur. Eline sağlık kardeşim, doğru yapmışsın."

Galatasaray'daki tokat atma olayını NTV Spor'da yorumlayan Yılmaz Vural, "Orada yaşanan orada kalır. Orada ne yapılıyorsa dışarı çıkmamalı. Nasıl takımsınız? Nasıl başarılı olacaksınız? Ergin kardeşimi çok iyi anlıyorum. Bir daha olsa bir daha yapar" dedi.

Kendinden örnek veren Vural, "Ben oyuncuma diyorum ki; 'Kardeşim, sarı kartı, kırmızı kartı Allah aşkına adam gibi görün. Zorlayıcı bir sebep varsa, -85'te adam gole gidiyorsa bırakırsan gol olacak- bırak beş dakika 10 kişi oynayayım. Öyle bir yerde 4. sarı kartı görüyorsun ki, onu yapmazsan pozisyon öyle bir yere gider ki, orada kart gör, üste para verelim sana. Ama öyle bir sarı kartı görüyorsun ki, topa vuruyorsun, formanı çıkarıyorsun. Sonra ikinci sarı karı görüyorsun, atılıyorsun, Takımı kupa finalinde yarı yolda bırakıyorsun. Dayak değil, seni gebertmek lazım. Ergin'i anlıyorum. Eline sağlık kardeşim. Doğru yapmışsın" ifadelerini kullandı.

Sayın Vural Yılmaz’ın 'Dövmekle kalmam gebertirim' i gerçekten gebertmek değilde Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek‘ anlamında kullandığını zannediyorum. Dediğim gibi değilse hakkında suça teşvikten dava açılması olanağı vardır. Sayın Vural Yılmazı ayrıca gelenek ve göreneklerimize bağlılığından dolayı tebrik etmek gerekir. Orada ne yapılıyorsa dışarı çıkmamalı demekle kol kırılır yen içinde düsturuna iyi bir gönderme yapmış.
Kol kırılır yen içinde, halkımızın aile içi şiddete bulaşmamak ve komşuluk ve akrabalık bağlarını koparmamak için bulduğu üç maymun düsturudur : duymadım, görmedim, bilmiyorum. Bir spor takımı da sonuçta bir ailedir. Aille içinde yaşananın aile içinde kalaması gerektiği gibi takımda yaşanan da takım içinde kalmalıdır.

Aile içi şiddet genel olarak şiddetin bir alt boyutudur.
Bu alt boyutla mücadeledeki başarının derecesi şiddet ve baskıdan arındırılmış, insan haklarını ve insanlık onurunu kendisine düstur edinmiş, duyan, gören ve bilen bir toplumdan geçer.

Saygılarımla