Mesajı Okuyun
Old 14-02-2007, 21:15   #65
A.Turan

Varsayılan 1. bölüm

Sperm bankasından sperm satın alarak anne olmanın hukuki, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi çok yönlü sonuçları olacağını düşünüyorum.
Kimi katılımcılar biz kendimizi toplumsal değerlere göre mi yapılandıracağız diyerek toplum baskısın reddederken kimi katılımcılarımız bu olayı modernite ile eşleştiriyor ve destekliyor. Kimi katılımcılar ise kadın hakkı çerçevesinden bakarak kadının erkek egemen topluma başkaldırısının önemli simgesel köşe taşlarından biri olarak değerlendiriyor. Kimi katılımcılar nasıl ki evli biri çocuk yapmaya zorlanamazsa bekâr biri de yapmamaya zorlanamaz diyor.

Şimdi kafama takılanları sormalıyım?
Öncelikle sperm bankasından sperm satın alarak hamile kalan kadının evli yahut bekâr olmasının arkasında ne gibi farklar vardır? Bunun hukuksal sonuçları nelerdir? Evli bir kadın sperm satın alarak çocuk doğurduğunda evlilik içinde doğan çocuğun babası doğuran kadının kocası karinesine göre bu çocuk nüfusa kayıt yapılırken baba hanesine kayıt yapılacak dolayısıyla doğuran kadının kocası gerçeğe aykırı beyanla baba olacaktır? Bunu duyan Cumhuriyet Savcısının nüfus kaydının iptali için dava açması gereklidir. Açtığında ne olacak? Diyelim ki C.Savcısı duymadı, ilerde bir gün spermin sahibi olan Coni çıkageldi. Ya bana şu kadar para verirsiniz ya da çocuğa gerçek babası benim diye açıklarım dedi? Şimdi aile ne yapacak? Önünde iki yol var ya coniyi şikayet edecek çocuğun kafası karışacak ya da coniye para verecek. Bundan başka bir gün mahallenin dedikoducusu paparazzi teyze çocuğun kulağına babasının aslında Cevat değil Coni olduğunu fısıldadığında çocuğun içine bir kor ateş düşecek. Ben gerçek babamı bulmalıyım diyerek yollara düşecek. Peki bu çocuğa sıkıntı çektirmeye hakkı var mı doğuran kadının? Kaçınılmaz olarak yaşadığımız toplumda kimi imalarla hatta bazen açık ithamlarla karşılaşacak. Bu anneye bu hakkı verecek miyiz? Ne kadar bireyci olmalıyız? Ne kadar toplumcu? Bunun ortası var mıdır? Varsa neresidir? İlerde miras sorunu olabilir mi? Mirastan yararlanmak isteyen kocanın yakınları ne gibi davalar açabilirler?
.. Devam edecek..