Mesajı Okuyun
Old 25-04-2006, 16:02   #61
NİLGÜN SEYMEN

Karar

Büyük işletme ve şirketlerin başında varolmak zorunluluğu taşıyan birtakım işkadınları var toplumumuzda.
Attıkları imzalarda ve kimliklerinde -BABA-ağırlığını taşımakla o imparatorluğun işlevsel fonksiyonları açısından daha reel ve de inandırıcı olmak durumundadırlar.
Evlilikleri sonrasında yaşadıkları bu <<isim değişiklikleri >>birçok mukavele ve senet gibi profillerde o kişi adına rahatsızlık hissettirebilir.

İkinci bir ihtimalde de illegal koşullarda dünyaya gelmiş çocukların, nüfusa olan kayıtlarında,ŞAYET baba adayına ulaşılamayan koşullarda ,
Annenin ailesinin kayıtları altında ,mevcut nufus kağıdı işlemleri
yerine getirilebilir.
Ben bir hukukçu değilim.çok yetkin olmayabilirim bazı normlarda..
Ama yaşamın en ortasında CANLI CANLI HİSSEDEREK YAŞAMAKTAYIM HAYATI..son derece araştırmacı gözlemci ve de dikkatli bir insanım.ayrıca;
Benim soyadım-SEYMEN-ASKER-demektir.Ben aileme ait bu ad ile onur duyarım ve çoğu zaman,kırtasiye işletmeciliği yaptığım dönemlerde,ÇAKICI değil SEYMEN adını kayıtlara geçirdim.Ayrıca bundan çok özel bir zevk de aldığımı söyleyebilirim.
Neden oldu bu haz........1
Eklemek ihtiyacı duydum.soru işareti oluşmaması açısından.Her türlü olumsuzluklara ve de engellemelere rağmen KIRTASİYECİLER odasının şart koştuğu -KALFALIK VE USTALIK BELGELERİNİ- alarak 30 tane birbiriyle alakasız derslerden sınava girerek! Bu o kadar kolay bir formalite olarak düşünülmesin.
Organize sanayi merkezine giderek yüzlerce dosya ibraz ediyorsunuz.
sağlık raporu, ikametgah ,diplomanın noter tasdikli sureti vs.vs.
sonra onu Hürriyet 'te çıraklık eğitim mrk.nde kaşelettirerek sınav günü alıyorsun...
Branşında ;..önce çıraklık sonra 3 ay sonrasında ustalık belgesi alıyorsun.
Ben o dönemlerimde bütün bu engelleri aşarken ..baba adı ile firma adını tescil ettirdim.
Bu şöyle bir hazdı.//-Bak ben kendi kanatlarımla da uçabiliyorum.//-en azından denedim.Okulun içindeki <<kantin ortamının>> kırtasiye ürünlerine el atması geri adım atmama neden oldu.
Bursa'da mal aldığım tüm firmalar beni SEYMEN adı ile tanıdılar.
Amacım bu imzalar ve yasalar boşa bir uğraştır..! demek değildir.ASLA..
bİLAKİS bir kadın olarak<< kadın-TEK BAŞINA BİR BREY OLMALIDIR->>tezinin savunucusuyum.Bu da kimseye el açmamaktan geçer.
Ben -bir kadın-bir ana-ve eş olarak <<toplum genelinde kişisel yorumumu>> yaptım.
Ve bunu da asla bir ard niyet taşımayarak yazdığımı eklemek ihtiyacını hissediyorum.
SAYGILAR.
NİLGÜN ÇAKICI
25.04.2006