Mesajı Okuyun
Old 25-06-2014, 09:05   #10
olgu

Alıntı:
Yazan Efkan
dava konusu hisse bedelleri belli ancak davanın reddi halinde yüksek bir meblağ masraf ve davalı vekalet ücreti çıkacak. söz konusu davada da yargıtay kararları birbirleriyle çelişebiliyor. yerel mahkemeden kabul kararı çıksada yargıtaydan bozulabilir.

HMK 109/2 "Talep konusunun miktarı, taraflar arasında tartışmasız veya açıkça belirli ise kısmi dava açılamaz. "

Alıntı:
Yazan Efkan
tam ıslah yaptığımda birden fazla konuda değişiklik yapabiliyorum değil mi. yani ben hem dava değerini de yükseltip hem de davanın niteliğini ve hatta yeni bir delil de sunmak istiyorum. tam ıslahta yalnızca hasım konusunda değişiklik yapamıyoruz anladığım kadarıyla. ancak diğer hususların bir veya birkaçında değişiklik yapabiliyoruz. bu konuda da beni aydınlatabilirseniz sevinirim. yarın (artık bugün) benim için son gün.
şimdiden ilginize çok teşekkürler.

Tam ıslahla dava türü değişebilir, örnek Yargıtay kararlarında itirazın iptali tam ıslah ile alacak davasına dönüştürülebilir şeklinde ancak belirsiz alacak davasını tam ıslah ile tam davaya dönüştürmek emin değilim.

Islah ile dava değerini arttırabilir, yeni iddia ileri sürebilirsiniz, ıslah zaten iddianın genişletilmesi yasağının istisnalarındandır. Ancak yeni delil ileri sürebileceğinizi düşünmüyorum. Öninceleme duruşması yapılmamışsa bu celsede delillerinizi bildirmek için süre ister ve hakim de süre verirse ileri sürebilirsiniz.