Mesajı Okuyun
Old 03-07-2008, 12:28   #16
duyurucu1

Rahatsiz Alo! Neredesin!

007-ALO NEREDESİN?
Bir romandan aktarma yapıyorum: Romanda adı geçen Yelda ile Selim birbirlerini deli gibi seviyorlar fakat işleri gereği Selim İstanbulda Yelda ise Güneydoğuda bir dağ köyünde,uluslarası bir kuruluşun araştırmasını yapıyor..İkisi de tahsilli üniversitede öğretim görevlisi kariyerinde insanlar.Yurt dışı eğitimi almışlar.

(Yelda,kendini zorlukla yatıştırıp,gözlerini sildikten sonra hala göz bebeklerinin önünde duran yaşlar yüzünden titrek görünen numaralara basmıştı,ilk iki çalışta telefon açılmayınca öylesine şiddetli bir kuşkuya ve paniğe kapılmıştı ki soluk alamayıp yere oturmuştu,elleri titriyordu.

Üçüncü çalışta telefon açılmıştı.

Selim’e güzel sözler söylemeye, onu ne kadar özlediğini anlatmaya hazırlanırken telefonun hemen açılmaması onun bütün iç dengesini alt üst etmiş,onu acılarla dolu bir çılgınlığın kıyısına getirmişti.

Haykırır gibi”Niye telefonu açmadın!”demişti.
-Bir tanem ,iki kez çaldı zaten,telefonu bulamadım, hemen…

Selimin sesi sakindi ama kendisi burada bir kriz geçirirken onun böylesine sakin olabilmesi kızgınlığını daha da artırmıştı.

-Telefonu nereye koydun ki bulamayasın…Kaç oda var senin evinde..Sen yalnız mısın orada?

Selim gene aynı sakin sesle cevap vermişti.

-Yalnızım canım

Yelda onu duymuyor gibiydi.

-Sana orada yalnız mısın!dedim

Selimin sesi de gerginleşmeye başlamıştı.

-Ben de yalnızım! dedim

-Yeldayı seviyorum!..diye bağır !öyleyse…

-Buna ne gerek var,niye bağırtacaksın beni…

Yelda artık tümüyle kendini kaybetmişti,çıplak bir kadının Selimin yanında oturduğunu,birlikte kendisiyle alay ettiklerini sanıyordu.Çevresiyle,gerçeklerle bütün ilişkisini koparmıştı o anda.

-Yeldayı seviyorum! Diye bağır aşağılık herif!..

-Bir tanem…

-Bağır!diyorum!

Bunu söylerken öylesine bağırmıştı ki sesi barakalara kadar ulaşmıştı,….ama o anda hiçbir şey önemli değildi.

Selim telefonda “Yeldayı seviyorum!”diye bağırmıştı…..)

Bu romandaki olay kaç erkeğin başına geldi kimbilir?Şahsen benim başıma sıkça geldi.Eşim ne zaman telefonu açsa ilk cümlesi”Neredesin?”olurdu.İlk önce eşime nerede olduğumun tekmilini verirdim.Sonra neden o mekanda olduğumun açıklamasını inandırıcı bir şekilde yapmalıydım.Eşim eğer inandırıcı bulmazsa romandakine benzer davranırdı.Hatta ben de bir defasında telefonu erkek arkadaşıma uzatıp erkek arkadaşlarla birlikte olduğumuzu teyit ettirmek zorunda kaldım

SONUNDA NE OLDU?

Kadın eğer eşini telefon ile kontrol ediyorsa, eşinin telefonunu ve cüzdanını gizlice kurcalıyorsa ,sonu er yada geç boşanma olur.Erkekte eğer bir karısı yada sevgilisi telefonda kendisine ilk sözü “Nerdesin!”oluyorsa önce bu şekilde erkeği kontrol etmenin yanlış olduğunu ve kendisinin bundan rahatsız olduğunu belirtmeli.Kadın hala ve ısrarla her telefonu açışta “Neredesin?Yanında kim var?”gibi şüpheci bir tavır içerisinde ise o kadınla isterse otuz yıllık karınız olsun ilişkiyi bitirmek gerek.Çünkü bu ilişki artık çekilmez bir hal alır ve bir nedenle kopar.İlerde evlilik daha gürültülü ve acı vererek biteceğine bu nedenle daha acımasız bitebilir.Taraflar birbirini daha az hırpalamış olurlar.

Benim hayatımda da defalarca uyarmama rağmen kadın, telefonda erkeği kontrol etme huyundan vazgeçmedi. Geceleri kalkıp telefonlarını kurcaladı.Cüzdanlarımı kontrol etti.Sonuç kaçınılmaz son:boşanma.

Şimdi ise yeni eşime bu olayı anlattım ve telefonuma yaklaşmanın kırmızı çizgiye yaklaşıp savaş nedeni oluşturmak olduğunu anlamasını sağladım .Bu nedenle yeni eşim telefonumu değil kurcalamak yanına bile yaklaşmaya cesaret edemiyor.Beni arayan olsa dahi yanında konuşuyorum kendisine de özellikle kiminle konuştuğumu söylemiyorum,açıklama yapma gereği duymuyorum.Sorunda oluşmuyor.

Ancak yeni eş eskisinden daha mı iyi?Hayır.Şu hiçbir zaman unutulmasın! Kadınların biri diğerinden daha iyi yada daha huyu güzel değildir. Kadınların hepsi üç aşağı beş yukarı aynıdır.Kadınlara küçük tavizler vererek onları şımartan,erkeğe laf söyleten ve telefonlarda “neredesin!”diye bağırtan erkeklerdir.

Kadın birinci defa erkeğe”Alo!Neredesin!”dediğinde erkek, gereken erkekçe tavrı gösterse kadın bir daha o yasak kelimeyi kullanamaz.Kadın telefonu açtığında “Alo hayatım,nasılsın?Ne var ne yok?Seni özledim de sesini duymak istedim.”türünden konuşmaya başlasa zaten bir müddet sonra erkek nerede olduğunu ne yaptığını kadına anlatacaktır.Bu da kadınlara tiyo.Zaten akıllı kadınlar eşlerine bu şekilde “Alo”diyorlar.