Mesajı Okuyun
Old 23-02-2007, 01:53   #7
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan AV.ASLI ÇAĞDAŞ
Boşanma kararı ile birlikte hükmedilen iştirak nafakası alacağına ilişkin ilamlı takiplerde, faizin başlangıcı, karar tarihi mi yoksa kesinleşme tarihi midir? Yanıtlarsanız sevinirim.Teşekkürler...

İştirak nafakasına hükmedilebilmesi için velayete ilişkin hükmün kesinleşmesi gerekir. Boşanma davası süresince velayet askıdadır. Ancak karar kesinleştiğinde hükmedilen taraf lehine velayet hakkı ve dolayısıyla iştirak nafakası isteme hakkı doğar. Dava esnasında talep edilen nafakanın niteliği ne olursa olsun ara kararla hükmedilen tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası verilip de dava sırasında ödenmemiş veya kısmen geciktirilmiş ise her bir ay için doğduğu tarihten itibaren faiz istenebilir. Ancak tekrar söylüyorum bu tedbir nafakasıdır. Sonradan neye dönüştüğü önemli değildir. Tedbir nafakası ara kararla hükmedildiği andan ve bu kararla gösterilen vadeden itibaren muacceldir. Kararın kesinleşmesinden sonra hükmedilen nafakanın yalnızca adı değişir. Bu nedenle faiz her ay için muaccel olduğu tarihten itibaren yalnızca adı değişerek istenecektir. Bu nedenle sorunun neden sorulduğunu da anlamış değilim. Ben şahsen tedbir nafakası verilmeksizin direk olarak hükümle birlikte ve hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girecek şekilde iştirak nafakasına hükmedildiğini görmedim. Eğer böyle ise Sn. Kocabaş'ın sunduğu karar Yargıtay'ın istikrarlı uygulaması olduğundan kesinleşme tarihinden itibaren faiz yürütülebilecektir.