Mesajı Okuyun
Old 11-09-2007, 12:59   #19
Av. Hatun Olguner

Aklıma gelen bir olay,bu konu ile ilgili ilginç bir örnekti :

Avukattan hep "beraat"beklenir tabii. Müvekkil adayı veya yakınları gelir,suç teşkil eden olayı ve davayı anlatır,sonra "beraat" garantisi varsa size davayı vereyim diye ilginç isteklerde bulunur. 10 ay kadar önce,İstanbul"dan Adana"ya sahte para getirip tedavüle sokmak isterken yakalanan,tutuklanıp birkaç gün içinde tahliye edildikten sonra da eylemi iki kez tekrar eden,tekrar yakalanan ve tekrar tutuklanan anne-baba-kız
üçlüsünden tutuklu kalan baba kız dışında tutuksuz kalan anne yanıma gelerek,durumu anlattı. Kocasının ve kızının tutuklu olduklarını,ancak sahte paraları bilmeden kullandıklarını,suçsuz olduklarını ifade etti. Dosyayı okuyup konuşalım dedim. Dosyayı okudum,dosya kapsamına göre suçun bilinçli olarak işlendiği ve sahte parayı bilerek tedavüle soktukları aşikardı. Sanıklardan anne tekrar görüşmeye geldiğinde,bizim CMUK tan avukatımız var,ama siz tahliye ve beraati garanti ediyorsanız davayı size vereceğiz dedi.Ben de : "Dosyanızı okudum,suç sabit;size beraati değil ama,cezayı garanti edebilirim," dedim.
Ayrıca,dosyaya göre de belli olan suçlarını inkar etmeleri halinde davaya bakmayacağımı,samimi olarak suçu kabul edip mahkemeyi yanıltma yoluna gitmezlerse,iğfal kabiliyeti ve eylemlerin tamamının "temadi-teselsül"ün suçun bünyesinde bulunması sebebiyle tek eylem ve ceza sayılması yolunda hukuki savunma yapabileceğimi,başka yardım yapamayacağımı anlattım. Gitti,iki ay sonra geldi,"tamam,kabul ediyorum,biz bu işi bilerek yaptık,doğruyu mahkemeye anlatacağız" dedi.Vekaleti verdiler,yukarıda açıkladığım savunmayı yaptım,üç dosya birleşti ,eylemlerin tümünün tek eylem sayılması ihtimali belirdiğinden bu savunmanın yapıldığı ilk duruşmada,yattıkları süre de cezayı karşıladığı için tahliye oldular. Dosya da yakında karara çıkacak,muhtemelen tek eylem kabul edilerek tek ceza verilecek.