Mesajı Okuyun
Old 23-03-2007, 11:04   #1
Av. Seda Üstün Tuğ

Dikkat mutluluk-mavi gözlü dev

arkadaşlar,
son zamanlarda türk sinemasının ne kadar ilerlediğinin farkındayız.bunlar son derece sevindirici gelişmeler.arada kalitesiz filmler çıksa da emeğe saygı duymak ve ilerleyebilme açısından gitmeye çalışıyorum.
ama özellikle yeni vizyona giren,oldukça etkilendiğim iki film gösterimde..
İlki mutluluk...zülfü livaneli'nin kitabından yola çıkarak hazırlanan film gerçekten etkileyici.özgü namal'dan beklenmeyen bir oyunculuk..kendini aştığını gördüm ve şaşırdım.zaten beğenirdim ama bu sefer gerçekten başkaydı.konu itibariyle de oldukça başarılıydı.eminim klasikler arasında yer alacaktır kısa zamanda.mutlaka gitmenizi öneririm.
ikincisi mavi gözlü dev...büyük türk şairi nazım hikmet'in gecikmeli de olsa beyaz perdeye yansıtılmış,çileli hapishane yaşamı..hayatına giren ve derin izler bırakan iki kadın..kemal tahir mektupları,talebesi balaban ve 72.koğuş hikayesinin ortaya çıkışı..
uzun zaman önce bir yıl kadar araştırmıştım nazım hikmet'in hayatını.o yüzden bir hafta filmine gidemedim,korktum.bildiklerimle çelişmesi ve gerçeğin tam anlamıyla yansıtılamamasından..ama yanıldım.yine de tam olmasa da güzel bir nazım çizilmişti,perdede de olsa bir usta hala yaşıyordu.filmin sonuna doğru darbeler başladı ve son sahnede koca sinema salonunun gözleri doluydu.gerçekten abartmıyorum..
MUTLAKA İZLEYİN..ÇÜNKÜ BUNDAN ON YIL SONRA BU İKİ FİLMİN KASİKLER ARASINDA YER ALACAĞINI BİLİYORUM..
İYİ SEYİRLER..