Mesajı Okuyun
Old 26-07-2011, 22:23   #36
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Pazar ekonomisi - Avukatlık hizmeti

Alıntı:
nejan
Alıntı:
]...Vekalet ücretinin ise gayrimenkulün bedeline göre tarifede belirlenen miktarda olduğunu belirttim. Tabii doğal olarak(!) bu durum müvekkilin bütçesine uymadı. Bu duruma hiç şaşırmadım ama beni şaşırtan, müvekkil iki gün sonra davasını %2 den daha az bir avukatlık ücretine başka bir avukatlık bürosuna verdiğini söyledi. Yani tarifeye göre alınacak bedelden ödenecek verginin dörtte biri civarında bir rakama alınmış dava. Hayretler içinde kaldım. Görüştüğü ikinci hukuk bürosunun da buna çok yakın bir rakam söylediğini duyunca, avukatlık hizmetini meslektaşlar hayır için yapmaya başladı ve bu meslektaşlardan hayır işi diye vergi alınmıyor da benim mi haberim yok diye düşünmekten kendimi alamadım.

“Avukat … bilgi ve tecrübelerini … kişilerin yararlanmasına tahsis eder” (Av.k.m.1)

Hak arayana adalet – Avukata iş:
1.Kişi, avukat tutmak zorunda değildir (AY.m.36)
2.Avukat tutan kişi,
2.1.Ya avukata bir ücret öder….Ki tüm avukatların “doğal” beklentisi…
2.2.Veya “karşı taraftan alacağın ücret senin… Ben bir kuruş ödemem” der

Avukat (A) işi kabul etmez…
Avukat (B) işi kabul eder…

“Avukat … bilgi ve tecrübelerini … kişilerin yararlanmasına tahsis eder”

Maliyet hesabı:
İş sahibi/Müvekkil = Ben hakkımı alamamışım, bir de avukata para, devlete harç mı ödeyeceğim!

Vekil= Ben gerekeni yaparım,” bilgi ve tecrübelerimin” karşılığını da almak isterim, ancak sonuç için garanti veremem…

İş sahibi/Müvekkil = Garanti veremediğin iş için, ben de sana ücret ödemem! Kazan, karşı taraftan ücretini al… Kazandır – Kazan veya ikimizde zarar etmiş olalım!

Müvekkil-Vekil:
Kazandır-Kazan / Kaybederse- Sen de kaybet!

“Avukat … bilgi ve tecrübelerini … kişilerin yararlanmasına…” Piyasa koşullarına göre “tahsis eder”

Özeti:

1.“Kör satıcının kör alıcısı olur”

2.“Kurtlu baklanın kör alıcısı olur”

3.“Müvekkil-Vekil” ilişkisinin parasal yönü “Serbest piyasa ekonomisi içinde” düşünülmek zorundadır.

4.Asgari ücret tarifesi /Tavsiye… vb. kaldırılmalıdır ( Mahkeme ve icralar için resmi tarife şart!).

5.Hizmet- alanla/veren; piyasa koşullarında- çalışırlar.

6.Müvekil-Vekil ilişkisi; eşitler arasında…Bir işbirliği değildir!

7.“ Bilgi ve tecrübe”nin ederi, piyasada oluşur.

Not: Bu iletinin, savunduğum kişisel görüşüm olarak değil! Bir tespit olarak değerlendirilmesi rica olunur!!!