Mesajı Okuyun
Old 09-03-2009, 11:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,Çekişmeli boşanma davam var ve 3. sü görüldü.Eşimin evden uzaklaştırma cezası vardı yalnız bu süre dolmasına 1 hafta var.Sormak istediğim bu cezayı tekrar isteyebilirmiyim gerekçem ne olmalı bu 6 ay içinde hiç cezaya aykırı bir şey yapmadı.Dava devam ederken eve gelmesini istemiyorum çünkü eşyaları almak istiyor ben halen onun olan ortak konutda oturuyorum çocuğumla.Ne yapabilirim??

Sayın Konuk,

Ailenin Korunmasına Dair Kanun'da ikinci kez tedbir kararı verilebileceğine dair bir hüküm yoktur. Ancak, yönetmelikte vardır.

Alıntı:
AİLENİN KORUNMASINA DAİR KANUNUN UYGULANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Tedbirlerin süresi ve yapılacak ihtarat
MADDE 14- (1) Hakim tarafından hükmedilecek tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez. Bu süre tedbir kararı verilebilecek yeni bir durumun meydana gelmesi halinde hakim tarafından yeniden tedbir kararı verilmesine engel değildir.

Yönetmelik, "yeni bir durumun meydana gelmesi halinde" yeniden tedbir kararı verilebileceğini hüküm altına almıştır. Ancak sizin, ilk tedbir kararına dayanak olan olayları bilemeyeceğimizden kesin bir cevap vermek zordur.

Ancak, burada verilen bilgilere göre yardımcı olabildiğimizi; bir avukata müracaat etmenizin hak kaybına uğramamanız bakımından önemli olduğunu anımsatmak isteriz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım Bürosuna müracaat edebilirsiniz.