Mesajı Okuyun
Old 22-01-2004, 14:15   #1
horata

Varsayılan İdareye Sunulan Dilekçeye Cevap Verilmemesi.

Değerli Arkadaşlar,
İdareye karşı verilen dilekçeye (Örn:Görevini yapmayan memur hakkında idari soruşturma açılması ve işlemin safahati hakkında tarafımıza bilgi verilmesi talepli) Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair kanunda 11.1.2003-4778 Sayılı Yasa ile yapılan değişiklikle 30 gün içinde cevap verilme zorunluluğu getirildi.

DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN
Madde 7. - Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir . İşlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir.

Benim yukarıda vermiş olduğum örneğin bir çok insanın da başına geldiğini biliyorum. Biz bu konuda idareye karşı yukarıdaki yasa maddesini ihlal nedeniyle idari yargıda bir tazminat davası açtık. Gerekçemiz ise dilekçemize 30 günlük yasal süre içerisinde cevap verilmemesi. Bu konuyla ilgilenen arkadaşların görüşlerini bekliyorum.
Şimdiden Teşekkürler...