Mesajı Okuyun
Old 11-08-2007, 20:08   #6
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Av.Ersin VARGÜN
" Aşk"....... Üzerine milyonlarca kez düşünülüp bir o kadar satıra konuk olmuş tılsımlı kelime... Peki merak ettiniz mi kökeni hangi dile dayanır? Semantik açıdan nedir diye? Aşk, Arapça kökenli olup orijinali "Işk" tır. Işk ise sarmaşık demektir.Yani nasıl ki sarmaşık bulunduğu ortamı veya sarıldığı şeyi sarıp sarmalar ya hani, işte aşk da öyle sarıp sarmalar aşık olan insanı.

Kanaatimce şevk" ten gelir. Tabi bu benim yorumum. Ama derin inceleme istiyorsanız, bir etimolojik sözlük tavsiye edebilirim ben genelde nereye gitsem yanımda taşırım. Bazen sırf öylesine bakmak bile çok öğretici oluyor.

SEVAN NİSANYAN, SÖZLERİN SOYAĞACI, Çağdaş Türkçe" nin Etimolojik Sözlüğü, En son Adam Yayınları" ndan çıkmıştı ama bundan 6 ay öncesinde piyasada ve internette aradım, stoklarda yoktu ama Yeni bir yayınevinden veya aynı yayınevinden tekrar basılmış ve piyasaya sürülmüşse bilemem. Fakat eğer ilgi alanınıza giriyorsa çok şey katacaktır Sizlere emin olun. Çok hukuki kavramın esas anlamını bile kolaylıkla çözmenize yardımcı oluyor.

sevgi ve saygılarımla.