Mesajı Okuyun
Old 30-09-2011, 14:19   #72
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Sn. Prof. Dr. Muhammed ÖZEKES'in slaytından aynen aktarıyorum:

(Not: ... redde mahkumdur kısmına katılamıyorum, belki işçi daha fazla alacağı olduğunu bildiği halde davasını o kadarlık açtı, maddi gücü o kadarlık harcı yatırmaya yetti...)

Muhammed Hoca Sn. meslektaşım Adli Tip'in de belirttiği gibi özellikle seminerlerde de işçi alacağı davalarının (kıdem, ihbar, fazla mesai gibi) belirsiz alacak davaları olmadığını defa defa vurguladı. Başlangıçta oturup hesabı yapabilecek durumdasınız, artık çalışkan avukatlar dava kazanabilecek gibi ifadeleri çok sık kullandı.

ben bunu bir türlü anlayamıyorum... konuya ilişkin diğer forumda yazdığım bir örneğe tekrar yer vermek istiyorum... işçi muvazalı olarak istihdam edilmiş ve bu iddiaya dayalı olarak emsal çalışanın kim olduğunun tespitini istiyor ve emsal çalışanına göre almadığı hakları istiyor... çalışırken biliyor ki işveren onu taşeronun işçisi gibi göstermiş ve ücretlerini kendi işçilerine göre daha düşük tutmuş... kendi işçilerine ikramiye vs veriyor ama işçi bunların rakamlarını tam olarak bilmiyor sadece ikramiyeden mahrum kaldığını biliyor... emsal çalışanın kim olacağı yargılama sonucu ortaya çıkacağı gibi emsal çalışanın ücret bordroları da işçinin elinde yok... dolayısıyla çalışkan avukat alacağı nasıl tam olarak belirlesin.... işçinin elinde kendine ait ücret bordroları bile yok... oysaki talebi geriye yönelik ve gerek fm, gerekse ücretli izin alacağının dönem bordrolarına göre hesaplanması lazım... bu evrakların hepsi işverende, istiyoruz, vermiyor.... çalışkan avukat bu durumda alacağı tam olarak nasıl hesaplasın....