Mesajı Okuyun
Old 16-02-2011, 18:47   #23
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Peki.

Ben hala ölümle evlilik birliği sona ermiş olduğundan, taşınmazın aile konutu vasfını kaybettiği ve davanın konusuz kaldığı inancındayım.

Sevgili Koray:

Her dava açıldığı tarihteki koşullara göre değerlendirilir elbette ancak; söz gelimi bu bir boşanma davası olsaydı ve davalı koca ölseydi; merhumu da boşayacak mıydık)

Bu konuda diğer mesajları okuyamadım ama Sayın Adnan Koray'a katılıyorum. Her dava açıldığı tarihteki koşullara göre karara bağlanır. Boşanma davasında eşin ölümünün davayı konusuz bırakması söz konusu iken ipoteğin fekki davasında eşin ölümü davanın değil, sadece dava konusu taşınmazın ölüm tarihi itbariyle hukuki niteliğini değiştirmektedir. Başka bir deyişle eşin ölümü, ipoteğin fekki davasını konusuz bırakmamaktadır. İpoteğin fekki davasında, dava konusu taşınmaz üzerinde ipotek tesis edilirken taşınmazın hukuki niteliğinin aile konutu olması gerekçe gösterilmişse ve bu gerekçe ipoteğin tesis edildiği tarih itibariyle doğru ise, sakat ipotek işlemini tesis eden eşin ölümü davayı konusuz bırakmaz ve ipotekin fekki davası neticelendirilir.(Kanaatindeyim)