Mesajı Okuyun
Old 27-07-2007, 08:39   #4
Yücel Kocabaş

2/b ile orman kapsamından çıkartılan yerler hazine adına tescil edilir. Ormanların ve 2/b kapsamındaki yerlerin zilyetlikle yada imar ihya yoluyla kazanılmasına yargıtay izin vermemektedir.2/b ile orman çıkartılan yerler en azından toprağı itibariyle orman olarak değerlendirilmektedir. Son dönemlerdeki özellikle 20.HD.sinin kararları aleyhe olarak çok katıdır. Deyim yerinde ise (orman yada 2/b = hazine ) görüşü vardır.

Bu yönden 2/b ile orman çıkartılan yer üzerinde zeytin ağacı yetiştirilmekten ötürü mülkiyet iddia edilemeyeceği kanısındayım. Ortada (devletin tahsisine dayalı olanı hariç ) bir tapu bulunsa dahi durum değişmemektedir. ( Bu yargıtay uygulamaları doğrudur veya yanlıştır demiyorum. Örnek olarak söylüyorum.) Yalnız ağaçlar aşılanmayıp fidandan dikilmişse 2/b ile çıkan yer hakkında Kad. K.nun 19.maddesine göre zeytin ağaçların ve dikenin tapu kütüğünde gösterilmesi talebi ile süresinde itiraz davası açılabileceği kanısındayım. ( 19.madde ayni bir hak sağlamaz. Salt eylemli durumu gösterir)

Zilyedin dayanabileceği 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılmaları hk. Kanun da bulunmaktadır.Ancak bu kanundan yararlanabilmek için de idarece tahsis kararı gerekmektedir. Sanırım ortada böyle bir tahsis kararı mevcut değil. Bu kanun ve aynı ismi taşıyan yönetmelik incelenerek belki ilerisi için bir önlem alınabilir . Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.