Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 13:54   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Dikici,

Ayrıntılı yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Ölümün belirlenebilir bir vade olduğuna ikna oldum gibi -zira bilirkişi de aynı görüşte-, ancak, bu vade, akdin tarafı olan B için konmuş olmuyor. Diğer deyişle bu vadeyi koyuyor,ancak mirasçıları nam ve hesabına koymuş oluyor. Zira vade B ölünce dolacak.

Akdin tarafı olmayan mirasçılar bakımından B nin koyduğu vade geçerli midir? Geçerlidir diyelim. Bu vadeden mirasçıların haberi yok? Peki burada da denebilir ki, bu yalnız faize etki eder, vadeden işlemez de, ihtardan işler , bu borç miktarı karşısında önemsenemez bir halde zaten.

Faize faiz ve ödünç para verme işleriyle ilgili kararnameyi yanıtımda ben de anımsatmıştım ve hatta yerel mahkemeden resen suç duyurusunda bulunulmasını istemiştim. Alınacak raporda, bu yönden de görüş bildirilmesini de istemiş, a+b toplamının dışında, faiz+ faize faiz kalemi ile z haline getirilen tutar yönünden , suç teşkil eden eylemin de raporda incelenmesini istemiştim. Ne var ki, raporda bu yönde bir değerlendirme yok. Diyeceksiniz ki, ek rapor alınsın, evet onu isteyeceğiz.

Bu bir karz akdi ise, akde , akdin tarafı olmayan bir kişi için vade konabilir mi? (Mirasçılar veya 3.kişiler) Konursa bu akit, adına akir yapılan ama akitten haberdar olmayan kişileri bağlar mı? Son sorum