Mesajı Okuyun
Old 27-03-2002, 11:17   #7
rezay

Bu yazdıklarım çok tepki görecek ama bunlar da benim düşüncelerim .
Öncelikle Kamu avukatlığı diye bir kurum olabilir mi, bence bunu tartışmalıyız.
Ben kamu avukatlığı diye bir kurum olmayacağı düşüncesindeyim. ve kamu avukatlığı kurumunun avukatlık yasası 1. maddesine aykırı olduğunu düşünüyorum.
Av.K.1 Maddesi Avukatlık, Kamu hizmeti ve serbest meslektir.
Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder"
demektedir.
Kamu avukatlığının ne kadar serbest meslek olduğunu düşünüyorsunuz. Lise mezunu bir müdürden(buna çok kurumda tanık oldum) kararın temyiz edilip edilmeyeceği (daha bir çok örnek verebilirim) konusunda talimat alan bir kamu avukatının bağımsızlığını ne kadar kabul edersiniz,
daireye geliş gidişlerinde deftere imza atan avukatın ne kadar özgür olduğunu düşünürsünüz( bu uygulama hala devam ediyor mu bilmiyorum bir tarihlerde İst. Belediyesinde vardı)
Dilekçeleri teksirler halinde olan üstüne sadece davalı veya davacının ismi yazılı davaları açan avukatların ne derece hukuk ürettiklerine katılırsınız.
avukatlık yasası 37 madde avukatın işi sebeb göstermeden red etme hakkı olduğunu söylemekte hangi kamu avukatı işi red etme özgürlüğüne sahiptir.
kamu avukatının dilekçelerini yazan ve maaşını kendsinin ödemediği bir sekreteri ve ayrıca ara kararlarını yerine getiren bir de muakkıpları bulunmakta
birazda mali konuyu düşünelim. kamu avukatları maaşlarının azlığından yakınıyorlar bu konuda çok haklı olduklarını düşünmüyorum. Türkiyede devlet sadece avukatlara mı az para veriyor öğretmen hakim veya prof ne kadar alıyor. (son zammın ne getirdiğini bilmiyorum.)
Serbest avukatlar daha mı fazla kazanıyor sanılıyor geçen hakimnin biri kararı eksik yazmıştı tavzih dilekçesi vereyim dedim beni uğraştırma bu konu için git bir dava daha aç nasıl olsa her dosya senin için ayrı para dedi sanırım herkes serbest avukatlara her dosyanın veya her davanın ayrı para getirdiğini düşünüyorlar ama masrafları düşünen yok, büro kirası, apartman gideri, telefon, sekreter, yakıt elektrik, su, hava gazı, stopaj, KDV,baro aidatı, cübbe parası(bunun çok cüzi olduğunu söyleceksiniz ama Kamu avukatlarına bu para ödeniyor) tabi bunlara sahip olmak için en başta küçük veya büyük bir sermaye gerekiyor. İstanbul'gibi yerde en az beş sene müvekkil edinebilmek için.
Bu arada Devletin vergi diyemeyeceğim salma usulu ile topladığı hayat standardı adı altında haracı, Meslek yaşı benimle aynı olan bir kamu avukatının bordrosuna bakmıştım benim ödediğim senelik vergi onun ödediği verginin 2 katına kadar yakındı.
Tabi çalıştıkları kurumun tanıdığı bazı ayrıcalıklarıda saymayı unutmayalım, örneğin dinlenme tesisleri, az ödenen telefon faturaları, pass biletler, vesaire gibi.
gerisi gelecek yanıtlardan sonra
saygılar