Mesajı Okuyun
Old 05-09-2005, 22:20   #3
Gemici

Sayın Berrın Leyla,

Bahsettiğiniz derneğin ve şirketin ne işle uğraştığını yazmadığınız için olayı ancak genel örnekle değerlendirebilme olanağımız var.

Derneğimizin ismi "Kanarya Sevenler Derneği" olsun ve bu derneğin yönetim kurulu üyelerinin kanarya ihracatı veya ithalatı yapan bir şirket kurduklarını farz edelim. Örneği biraz geliştirip, dernek ve şirketin aynı büroda faaliyet gösterdiklerini ve büro hizmetlisinin hem derneğin hem de şirketin günlük işleri ile uğraştığını farz edelim.

1. Yönetim kurulu üyeleri, derneğin hukuki kişiliğini işe karıştırmadan özel kişi olarak kendi adlarına ticari faaliyette bulunabilirler. Beraberce bir şirket’te kurabilirler. Dernekler kanunu kanarya sevenler derneği başkanının kanarya ticareti ile uğraşmasını yasaklamaz. Ortada derneğin değil, dernek yönetim kurulu üyelerinin özel faaliyetleri var.
2. aynı durum derneğin ve şirketin büro işlerini yürüten eleman için"de geçerli. Ücretinin ne kadarını dernekten nekadarını şirketten alacağı ve işgücünün ne kadarını derneğe ne kadarını şirkete ayıracağı belli olduğu sürece sorun çıkmaz. Belirttiklerim vergi ve muhasebe için de geçerli, derneğin ve şirketin işleri birbirinden bağımsız olarak yürütüldüğü sürece.
3. Derneğin ve şirketin aynı fuarlara katılmalarıda, özellikle aynı elemanlardan faydalanıp masraflarını düşük tutmaları noktasından bakıldığında akla yatkın bir durum.
4. Firmanın/Şirketin kısa bir sürede gelişmeside normal bence. Normal olmasa bile dernek ve şirket yöneticilerinin kanuna aykırı herhangi bir davranışları tesbit edilmediği sürece böyle kabul etmek zorundayız.

Olayın detaylarını tam olarak bilmemekle beraber, dernekler kanununun olaya uygulanamıyacağı düşüncesindeyim.

Bir sonuca götürür mü bilmiyorum ama olayı haksız rekabet yönünden değerlendirin.Eğer şirket, faaliyet alanına giren konularda gereken belirli bilgileri sadece ve sadece dernek üzerinden elde edebiliyorsa ve derneği bu gibi konularda alet olarak kullanıyorsa, aynı dalda faaliyet gösteren diğer şirketlere karşı avantajlı bir durumdadır ve haksız bir kazanç elde etmektedir.

Derneğin birde genel kurulu ve haysiyet divanı var herhalde, onlar durumu nasıl değerlendiriyor?

Saygılarımla