Mesajı Okuyun
Old 09-01-2008, 21:13   #109
akaliny

Arkadaşlar forumda bulamadığım bir trafik cezası olayı hakkında yardım edebilir misiniz?

Bildiğiniz üzere,
Tescil Plakasına Göre Tutanak Düzenlenmesi
Madde 116 - (Değişik 1. fıkra: 3692 - 31.10.1990) Trafiği tehlikeye düşü- recek, engel olacak şekilde veya yasaklanmış yerlerde park etmiş araçlara veya trafik kural ve yasaklarına aykırı davranışları belirlenmiş bulunan, kara- yolları ağırlık kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı sistemine girmeden seyrine devam eden ve sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir.

Bana da gıyabımda ceza tutanağı düzenlenmiş olup, süresinde tebliğe çıkarılmış. Olay kısaca şu şekildedir;

İstanbul Havalimanına annemi almaya gitmiştim, lakin trafik çok sıkışık olduğu için Görevli Polis, aslında girmemem gereken Havaş otobüslerinin olduğu yola girmemi zorladı ve orada annemi almak için 30 saniye kadar duraklarken, başka bir Polis devam etmemi söyledi. Kısaca Polis ile atıştık ve suratıma baka baka arabamın Plakasını not etti ve ceza yazıyorum görürsün dedi. Cezalar, 1- yaya geçidinde duraklamak, (md. 74) 2- Görevli memurun uyarılana uymammak (md. 47/1-a)

Bu cezalara şu gerekçelerle itiraz etmek istiyorum; ilk olarak yukarıda kopyaladığım gibi aracın plakasına ancak sürücüsü tespit edilememesi durumunda ceza yazabilir (benim olayım için) ancak benim olayımda beni çok rahat tespit edebilmesine rağmen cezayı plakaya yazmıştır. İkinci olarak da, tutanağı tutan memurların tutanakta ne isimleri ne de sicil numaraları okunabilmektedir. Buna ilişkin olarak da usulsüz tutanak tutulduğunu iddia edeceğim.

Sonuç olarak, yukarıda açıkladığım olaya benzer bir durum yaşayan arkadaşımız var mı? Ya da yukarıda belirttiğim gerekçeler ile itiraz etsem ne kadar şansım olur? (özellikle bana imza ettirilebilecek bir ortam rahatlıkla var iken, cezanın plakaya yazılmasının usulsüz tutanak arz etmesi nedeni ile)

Yardımcı olursanız çok mutlu olurum...