Mesajı Okuyun
Old 30-07-2007, 15:33   #1
Av.Tuncer yılmaz

Varsayılan Bakiye Temyiz Harcı Yatırılmadan Karar Tebliğe Çıkarılabilir mi?

Öncelikle Bütün Arkadaşlara Selamlar.
Sizlerle paylaşmak istediğim olay kısaca şudur.İzmir Asliye Hukuk Mahkemesinde, Men-i Müdahale, Tahliye ve Ecrisimisil Talepli bir dava açtım. Yerel Mahkeme talebimi kabul etti ve davalı taraf kararı temyiz etti.Yargıtay Hukuk Dairesi de kararı onamış. Ancak İzmir Asliye Hukuk Mahkemesinden bana gelen tebliğ zarfının içinde Yargıtay Kararı yoktu ve sadece tebliğ zarfının üzerinde dosyamın 1.095,00 YTL Bakiye Temyiz Harcı bulunduğu şeklinde bilgi vardı.Bende bunun üzerine İzmir Asliye Hukuk Mahkemesindeki Yazı İşleri Müdürüyle telefonla görüştüm ve dosyayı davalı tarafın temyiz ettiğini ve temyiz taleplerinin reddedildiğini ve Yargıtay Onama İlamını tebliğe çıkarmak istediğimi söyledim. Ancak Yazı İşleri Müdürü arkadaşımız hem bana hemde davalı tarafa Yargıtay İlamını göndermediğini Bakiye Temyiz Harcını ödemedikten sonra kararı tebliğe çıkaramıyacağımı ve dolayısıyla da kararı kesinleştirmemin mümkün olmadığını söyledi. Sizlere sorum, kararı biz temyiz etmediğimiz halde, bakiye temyiz harcını ödemediğimiz gerekçesiyle kararı tebliğe çıkarma isteğimizin reddi usul ve hukuka uygun mu?
Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.